Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı 

80 saat Canlı Online

Bu yıl birbirini tamamlayan iki bölüm olarak yapacağım. Daha önceki yıllarda birlikte anlattığım konuları bu yıl ayrı ayrı anlatacağım. Sonra hepsi birbiriyle bütünleşecek. Yoga Alliance’a kayıtlıysanız 30 saatlik ilk bölümü, YACEP® devam eden eğitime işleyebilirsiniz. 

Ayrıca bu yıl bir değişiklik daha var. Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi bölümünü çakra ve vayu modellerine göre anlatacağım. Temel seviyede çakralar ve vayular hakkında bilgi sahibi olmanız size yardımcı olacak. 

ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri, Yoga Terapiye Giriş, Yapısal Kondisyonlar, Yoga Anatomisi, Nefes ve Gözlem Sanatı (Vijnana Darsana) 30 saat

8-9-10 Ekim, 22-23-24 Ekim, 5-6-7 Kasım 2021

Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi 50 saat

26-27-28 Kasım, 24-25-26 Aralık 2021, 7-8-9 Ocak, 18-19-20 Şubat, 4-5-6 Mart 2022

Cuma 19.30-21.30 ve Cumartesi-Pazar 12.00-16.00 

Kapalı grup yoga terapi pratikleri 

Bilgilerin pekişmesi için 8 adet kapalı grup yoga terapi pratiğine katılma veya gözlem yapma hakkınız olacak. Bu pratiklere katılım zorunludur ve program ücretine dahildir. Pratikten sonra akışın üstüne konuşacağız. Katılamayacak olursanız 24 saat süreyle geçerli kayıtlardan takip etme imkanınız var.

15 Ekim, 29 Ekim, 19 Kasım, 10 Aralık, 14 Ocak, 28 Ocak, 11 Şubat ve 11 Mart Cuma 19.30-21.00

Program ücreti  

Birkaç kerede ödeme seçeneğiyle 4400 TL + KDV 

Program tamamlanana kadar ödeme tamamlanacaktır.

İki bölüm birbirini bütünlediği için ayrı ayrı alınamaz.

Programa kayıt 1 Ekim’e kadar 750TL ödeyerek kaydolabilirsiniz. 

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalırsa sukha (rahat alan) artar ve prana daha rahat akar. Yoga Terapi, sistemin yeniden dengeye gelmesine odaklanır.   

Krishnamacharya ve Desikachar ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapiyi şöyle tanımlar: ‘’Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve pratiklerinin adaptasyonu ve uygulanmasıdır.”

Herkese uygun olan bu yoga tarzını 80 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

I. Bölüm – ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri, Yoga Terapiye Giriş, Yapısal Kondisyonlar, Yoga Anatomisi, Nefes ve Gözlem Sanatı (Vijnana Darsana) 

ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri temel uzmanlaşma alanınız Hatha yogaysa asanalar ve pratik yapma şeklimiz size farklı gelebilir. Bu bölümde Viniyoga’da yararlandığımız asanalardan ve adaptasyon kavramından bahsedeceğim. 

Yoga Terapiye Giriş ve Yapısal Kondisyonlar Patanjali yoga sutralar ve temel Ayurveda kavramları bize yol gösterecek. 

Yoga Anatomisi sizleri isimlerle boğmadan yoga uzmanının bilmesi gereken yoga anatomisi kavramlarını hareketin içinde gözlemleyerek vereceğim. Ne de olsa 21 yıldır yoga yapıyorum ve 15 yıllık yoga uzmanlık tecrübem var.    

Aksiyel/apendikular iskelet ilişkisi gözlem sanatında bize yardımcı olacak.

Kas iskelet sistemi farklı esnetme tipleri, kası esnetme/güçlendirme prensipleri, fibrozitler, yumuşak doku ve miyofasyal sendrom

Eklemler eklemlerin yapısı, eklemlerin hareket aralığı, hiperekstansiyon, eklemleri yağlamak ve eklemleri güçlü tutabilmek  

Omurganın yapısı omurganın kavisleri, kavislerin birbiriyle ilişkisi, birincil ve ikincil kavisler, omurga ve pelvis ilişkisi 

Alt ve üst çapraz sendromu bütün anlattıklarımın bir özeti gibi olacak. Kaslar arasındaki dengesizliğin zamanla fonksiyonel olmayan hareket kalıplarına neden olduğunu göreceksiniz.

Vijnana Darsana (gözlem sanatı) 

Pratik yaptırırken kullandığımız sözcükler neyi, nasıl gördüğümüze ve ne şekilde yorumladığımıza bağlı. Bedenin bize söylemek istediğini gözlem yaparak anlıyoruz. Hem kendi bedeninizde hem de eşli çalışmalar sayesinde farklı bedenlerde gözlem yapma şansınız olacak.

Benim için kendi pratiğimi ve pratik yaptırırken kullandığım dili, gördüğümü anlamamı ve anlatım şeklimi daha ileriye taşıyan bölüm bu oldu.

Nefes 

Aslında hareketi yapan biz değiliz nefes. Dikkati nefese taşıdıkça omurga hareket etmeye başlıyor ve bu hareket bedenin uç noktalarına; kollara, bacaklara ve başa yansıyor. Nefesle hareket birleşince çalıştığımız bölgeye prana pompalıyoruz; bu bölgedeki kanlanma ve oksijenlenme artıyor. Hareket ve nefes birleştiğinde fren ve gaz kontrolü bize geçiyor. 

Bu bölümde nefesin akış yönü, bedenin farklı bölgelerinde nefesin etkisi, solunumla ilgili kaslar ve alt-üst bedende faydalanacağımız nefes çalışmalarından bahsedeceğim. 

II. Bölüm – Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi 

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler 

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Çeşitli gözlemler sayesinde bol bol kendi bedeninizi gözlemleme imkanınız olacak. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak.

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların zeminle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz yaşam kalitenizin nasıl olumsuz etkilediğini biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel bölgesi için ayrı bir önem taşıyor. 

Üst beden (üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya üst sırttaki düzleşme boyun ve omuzları etkiliyor. Skolyoz konusu ise neredeyse tüm konuların bir özeti gibi olacak.  

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon, Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ayrı ayrı ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Bu bölümün başlıkları şöyle;

Viniyoga™ serileme prensipleri,

Yoga terapi grup pratiği ve birebir pratik kurgulama, farklı seviyedeki gruplar için pratik kurgulama, farklı incinmesi olanlar için pratik kurgulama, pratik dili, çalışma öncesi hazırlıklar ve en uygun yoga aracını seçip uygulama ve

Bazı pozların sandalye adaptasyonu ve pratik içine sandalye adaptasyonu ekleme prensiplerinden bahsedeceğim. 

Temel uzmanlaşma alanınız yin, hatha, vinyasa veya restoratif yoga ise bunları pratiğin içine nasıl yerleştirebileceğinizi anlatacağım.    

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Uzmanlaşma programına katılan herkes kendi grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayıp sonrasında pratik yaptıracak.       

Vaka çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak sizlerle veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere, pilates uzmanları ve masaj terapistlerine uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda 80 saatlik ‘’Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yoga Uzmanlaşma Programı’’ sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir. 

Banu Çadırcı, Yoga Terapist, C-IAYT

E-RYT 500, YACEP ®

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor.

2010 yılından beri Krishnamacharya ve Desikachar yoga geleneğinden gelen dünyaca tanınmış yoga terapist Gary Kraftsow ile çalışıyor. 

Banu halen Yoga Terapi alanında pratik yaptıran ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.
Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında tamamladı. Yine Krishnamacharya ve Desikachar ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 72 saatlik Yoga Anatomisi Programını (http://yogaanatomy.net/course/) 2012 yılında tamamladı.

Detaylı bilgi için www.banucadirci.com a bakabilirsiniz.

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programına katılanların görüşleri

‘Yogayı çok seven ve hastalarıma öneren bir Nöroloji Uzmanıyım. Bir hekim olarak vücudum hakkında pek çok şeyi bilmediğimi, bildiğim bazı şeyleri yanlış bildiğimi, kendimi sakatlamadan, zorlamadan ve hırpalamadan yoga yapabileceğimi öğrendim. Vücudumu tanımadığım ve eklemlerimin birbiriyle olan ilişkisini dikkate almadığım için nasıl kolaylıkla sakatlanabildiğimi anladım.

İnsan bedeni ile uğraşan herkesin bu programa katılmasını şiddetle tavsiye ederim. Hem kendilerini hem de hasta ve danışanlarını daha iyi tanımak, yol gösterebilmek ve iyilik verebilmek için.’ Dr. Banu Taşcı Fresko

‘Yoga Terapi bizim gibi yoga yolunda yürüyenlerin beden hassasiyetlerine çok şey katıyor. Bir anlamda topladığımız fazla birikmiş notların düzene sokulması gibi.’ Gül Dirican


‘Yoga Terapi yumuşak pozlar ve geçişlerin yapıldığı, sadece belli bölgelerinde rahatsızlık olan kişilerin değil, bedenini esnetmek ve güçlendirmek isteyen herkesin öğrenmesinde faydalı olacak serilerin olduğu bir yoga uygulaması. Herkese tavsiye ediyorum.’
Berna Ünlü

‘Kısacası müthişti! Ağır anatomi bilgileri çok esprili öğreten, felsefik ve çok derin çalışan, yılların deneyimini biriktirip paylaşmayı seven ve en ufacık detaya özen gösteren Banu, yoga yolculuğuma çok şey kattı.’ Tanja Völker

‘Yoga her yönden bize faydalı. Ancak bedenini tanıyıp her hareketin adaptasyonunu bilip bedenine doğru uyarlayabilirsen. Kısaca benim için bu program hem aydınlanma hem de en güveneceğim yerin dış seslerden ziyade kendi bedenim, zihnim ve ruhumun gösterdiği yol olduğunu, her bedenin kendine özgü olduğunu anladığım bir süreç oldu… Size yol gösteren aktarıcının size alan açması, kendi yolunuzda yürümenize izin vermesi, kısaca size ışık olması her şeyde olduğu gibi bu yolda da çok önemli, Banu bu yolda deneyimiyle, tarzıyla ve kişiliğiyle size güvenle, rahat bir şekilde yürürken ışık olabilecek ender insanlardan biri.’ İrem Erden

‘Banu’nun derin bilgisini sakin ve cömertçe paylaşması, gerektiğinde birebir destek olması Viniyoga felsefesini içselleştirdiğinin bir göstergesi…’ Gülsün Zeytinoğlu

‘Yoga Terapi nefes eşliğinde ve nefesin ritminde, akıcı, bedenin hoşlandığı tekrarların olduğu, yumuşak hareketlerden oluşuyor. Adeta lirik bir dans gibi. Böylece beden hırpalanmadan hareket ediyor, dokular oksijenlenip kanlanıyor yani tamir oluyor. Bir o kadar da önemli olan, bunların yanı sıra zihnin sakinleşmesi: Nefesle ve tekrarlanan hareketlerle ilgilenen zihin, başını alıp düşüncelere dalamıyor, uygulama boyunca bedende, nefeste ve anda kalıyor… Hepimizin ihtiyacı olan şey bu değil mi?’ Dr. Evin Akyüz

‘Ciddi bir anatomi bilgisi ve Yoga Terapi prensipleri hem kendi uygulamamda hem de verdiğim derslerdeki akışlarda bana yeni bir bakış açısı sundu.’ Enis Türker

‘Banu tüm bildiklerini büyük bir heyecan ve titizlikle aktarıyor. Uygulamam ve vereceğim pratikler Yoga Terapi üzerine olmasa bile hareketler akışa renk katıyor, öğrendiklerim umulmadık yerlerde su yüzüne çıkıveriyor.’ Beril K. Alpdoğan

‘Bedenimin derinliklerine kulak vermeyi ve duyarlı davranmayı öğrendim, yavaşladım, yoga yaparken bedenimi itip çekmeyi bırakabilmeye başladım.’ Dr. Nalan Kayrak Erkli

‘Uzmanlaşma Programının adının sadece Yoga Terapi değil Banu Çadırcı ile Yoga Terapi olmasının çook büyük anlamı ve farkı var.’ Nilgün Akın

‘Bedene dayatması olmayan, bedene saygılı, koruyan ve iyileştiren bir yoga çalıştık. Bunların hepsi, yoga matında ve dışında benimle kalacak.’ Gülriz Gökçen

‘Yoga uzmanıysanız yoga terapi uzmanlaşma programına katılmanızı öneririm. Çünkü karşınıza sürekli değişik bedenler çıkıyor. Hangi tür pratik yaptırıyorsanız yaptırın öncelikle güvenli olması önemli.’ Derya Kerkeser 

‘Bilgisi ve nezaketiyle bize ışık olan sevgili Banu’ya teşekkür ederim.’ Aslı Eşbah

‘Sevgili Banu yolumuza tuttuğun ışık için sonsuz teşekkür.’ Berrin Çenberci

‘Banu’nun samimiyeti ve güzel kalbi, sevecen yaklaşımı ile karşılaştık, konuları anlatırken kendi rahatsızlıklarını dile getirerek örneklemeler yapması bana çok şey kattı.’ Funda Tekin

‘Anlatma tutkusu, sabrı, nezaketi ve yüzünden hiç eksilmeyen o güzel gülüşü için sevgili Banu’ya sonsuz teşekkürler.’ Lale Erol Ulutaş

‘Hiçbir beden mükemmel değil ama tüm bedenler kusursuz. Tek yapabileceğimiz önce kendi bedenimizi sonra diğer bedenleri hayranlık, anlayış ve saygıyla gözlemlemek ve kulak vermek.’ Özge Duruk

‘Yoga uzmanı olmanıza gerek yok. Kendi bedeninizi tanımak ve bedeninin bütünlüğünü nasıl koruyacağınızı anlamak istiyorsanız bu programı kaçırmayın. Banu Hocam ve onun yüreği de bonus:)’ Evren Jülide Koç

‘2003 yılından beri bel omurlarında sıkışma vardı. Banu hoca bu programın belimdeki rahatsızlığı anlamam için çok yararlı olacağını söylemişti. Kesinlikle dediği gibi oldu ve belime çok iyi geldi. Özellikle iskelet sisteminde rahatsızlığı olan kişilere bu uzmanlaşma programını öneriyorum.’ Tayfun Kerkeser

‘Anatomi içeriği, asana uygulaması ve akışlarla Banu’nun rehberliğini bütünleştiren keyifli bir uzmanlaşma programı.’ Sevda Topbaş

‘Yoga Terapinin “GÖZLEM” yönü beni çok etkiliyor. Her şeyden önce, kendi bedenimin, kendi nefesimin hiç görmediğim bilmediğim yönlerini keşfediyorum… Ve artık ne zaman yoga matının üzerine çıksam içimde bir ses yükseliyor FORM DEĞİL FONKSİYON önemli… Yoga sitelerindeki, dergilerdeki pozlara girmek için bedenimi zorlamıyorum artık, “Ne ise O”, önemli olan o pozun bedenime nasıl bir fayda sağlayacağı. Belki daha az eğilip bükülüyorum, belki dışardan yaptıklarım daha kolay görünüyor, hiç önemi yok, çünkü dışardan o çok basit görünen pozları nefesle bütünleştirince içimde neleri dönüştürdüğünü hissediyorum, yaşıyorum.’ Ayzen Atalay

‘Yoga Terapinin içindeki zekadan etkilendim. Yoga pratiğinin aslında bir meditasyon olduğunu fark ettim. Ve sen Banu gözlem ve farkındalığı her fırsatta vurgulayarak içimizdeki uzmanın uyanmasına katkıda bulunuyorsun. Anatomiyi çok işlevsel ve pratik bir şekilde anlatıp güzel videolarla destekliyorsun ayrıca detaylı bilgi içeren dokümanlar veriyorsun.’ Deniz Spatar

‘Bu program benim için yogaya ve hayata yeni bir bakış açısı getirdi. Gözlem kısmı da çok kıymetli. İnsan hem kendisiyle hem çevresiyle bağ kuruyor. Var olanı görmek, görebildiğin kadarıyla görmek ve onunla kalmak beraberinde kabulü de getiriyor.’ Natali Çağlıyan

‘Yoga uzmanlığı yolculuğumda çoğu zaman farklı beden tipleriyle karşılaştığımda yahut halihazırda çalıştığım kişilerde oluşan beden değişimlerinde kendimi yetersiz hissediyordum. Bu program özellikle uygulamalı ilerleyişi, derin bilgi paylaşımı ile beden dinamiğini daha iyi kavrayabildiğim bir aşamaya ulaşmamı sağladı.’ Mehtap Yıldız

‘Jung’un dediği gibi “Dışa bakan rüya görür, içeriye bakan uyanır” Yoga Terapi programıyla kendi bedenimle ilgili pek çok keşif yaşadım.’ Gülay Erman

‘Banu ilk adımı atacak gücü verdi bana, uzun soluklu uzmanlaşma programına başlama kararını. Sıcaklığı, bilgisi, güven veren hali, egosuz bir edayla birleşince Boğaz’ı geçiren bir kılavuz hassasiyetiyle bu programı tamamlamama yardımcı oldu.’ Hülya Gürcan

‘Nefes ve nefesle hareketin ayrımını hissetmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çocukluğumdan beri yapmış olduğum bir hareket bile yoga terapi ile farklı etkiler yaratıyor.’ Alper Gönen

‘…Grup pratiklerine katılmaya başladıktan sonra ‘Niye çok zorlanmadan kendimi bu kadar iyi hissedebiliyorum?’ diye biraz merak edip derinleşmek isteyeceksin. O zaman Banu’yla bir kurs ve inziva merakını giderir, ruhuna da iyi gelir…’ Sertaç Süslü

‘Bildiğim bir sürü şeyi idrak ettim.  ‘Az’ olanın içindeki ‘çok’ u, minimum içindeki maksimumu, sorunun içindeki cevabı ve dışarıdan bakabilmeyi…’ Günce Taşpınar

‘Bu program öncelikle bana yeniden nefes almayı hatırlattı.’ Alev Öztürk