Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı

Banu Çadırcı ile Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı 

 

Toplam 50 saatlik uzmanlaşma programının ilk 30 saati canlı online ve 20 saati Fethiye Babakamp’ta yoğun inziva şeklinde olacak.

12 yıldır verdiğim bu uzmanlaşma programı benimle birlikte her defasında biraz daha gelişti. Sizlere, yılların birikimiyle; teori kısmını çeşitli video ve vaka çalışmalarıyla destekleyen, eşli çalışmalarla bilginin oturmasını sağlayan, farklı farklı uygulamalarla yeni kavramların oturmasına yardımcı olan ve size özel dört pratiğe katılma imkânıyla dolu dolu bir uzmanlaşma programı sunuyorum.

Herkese uygun bu yoga tarzını 50 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

 

Buluşma tarihleri

30 saat canlı online 

16-17-18 Eylül 2022

30 Eylül-1-2 Ekim 2022

7-8-9 Ekim 2022

Cuma 20.00-22.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-16.00 

20 saat Fethiye Babakamp’ta inziva 

27-28-29-30 Ekim

Dört adet kapalı grup yoga terapi pratiğine katılma imkanı

Program ücretine dahil. Pratik sonrası akışın üstüne konuşacağız. Katılamazsanız kayıttan takip ediyorsunuz.

21 Eylül, 28 Eylül, 5 Ekim, 12 Ekim Çarşamba 20.00-21.30 

Program ücreti  

8 Ağustos’a kadar erken ödeme indirimiyle 3250 TL+KDV, sonrasında 4000 TL+KDV. Program ücretine inziva ulaşım, konaklama, transfer dahil değil. 

Programa kayıt 8 Ağustos’a kadar 2000 TL ödeyerek kaydolabilirsiniz. Kalan tutarı program tamamlanana kadar ödeyecek şekilde bölebiliyorsunuz.

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalırsa sukha (rahat alan) artar ve prana daha rahat akar. Yoga terapi sistemin yeniden dengeye gelmesine odaklanır.  

Krishnamacharya ve Desikachar ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapiyi şöyle tanımlar: ‘’Yoga terapi Patanjali yoga geleneği ve ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve pratiklerinin adaptasyonu ve uygulanmasıdır.”

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

Viniyogaasana ve hareket prensipleri 

Temel uzmanlaşma alanınız hatha yogaysa asanalar ve pratik yapma şeklimiz size farklı gelebilir. Bu bölümde Viniyoga’da yararlandığımız asanalardan ve adaptasyon kavramından bahsedeceğim. 

Yoga terapiye giriş ve yapısal kondisyonlar 

Patanjali yoga sutralar ve temel ayurveda kavramları bize yol gösterecek. 

Yoga anatomisi sizleri isimlerle boğmadan yoga uzmanının bilmesi gerektiği kadar yoga anatomisi kavramlarını hareketin içinde gözlemleyerek vereceğim. Ne de olsa 22 yıldır yoga yapıyorum ve 16 yıllık yoga uzmanlık tecrübem var.    

Aksiyel/apendikular iskelet ilişkisi gözlem sanatında bize yardımcı olacak.

Kas iskelet sistemi farklı esnetme tipleri, kası esnetme/güçlendirme prensipleri, fibrozitler, yumuşak doku ve miyofasyal sendrom

Eklemler eklemlerin yapısı, eklemlerin hareket aralığı, hiperekstansiyon, eklemleri yağlamak ve eklemleri güçlü tutabilmek  

Omurganın yapısı omurganın kavisleri, kavislerin birbiriyle ilişkisi, birincil ve ikincil kavisler, omurga ve pelvis ilişkisi 

Alt ve üst çapraz sendromu kaslar arasındaki dengesizliğin zamanla fonksiyonel olmayan hareket kalıplarına neden olduğunu göreceksiniz.

Vijnana Darsana (gözlem sanatı) 

Pratik yaptırırken kullandığımız sözcükler neyi, nasıl gördüğümüze ve ne şekilde yorumladığımıza bağlı. Bedenin bize söylemek istediğini gözlem yaparak anlıyoruz. Hem kendi bedeninizde hem de eşli çalışmalar sayesinde farklı bedenlerde gözlem yapma şansınız olacak.

Benim için kendi pratiğimi ve pratik yaptırırken kullandığım dili, gördüğümü anlamamı ve anlatım şeklimi daha ileriye taşımamı sağlayan bölüm bu oldu.

Nefes 

Yaptığımız her bir asanayı ayrı ayrı nefes çalışması olarak düşünürsek pratiği tamamen farklı bir yere taşırız. Nefesin akış yönü, bedenin farklı bölgelerinde nefesin etkisi, solunumla ilgili kaslar ve alt-üst bedende faydalanacağımız nefes çalışmalarından bahsedeceğim. 

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler 

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gerektiği kadar anatomi bilgisini aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Çeşitli gözlemler sayesinde bol bol kendi bedeninizi gözlemleme imkanınız olacak. Her teori bölümünün sonunda pratik olacak.

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların zeminle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere ve bacaklara çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz yaşam kalitenizin nasıl olumsuz etkilediğini biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel için özellikle önemli. 

Üst beden (üst sırt, boyun ve omuzlar)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya düzleşme boyun ve omuzları etkiler. 

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon, Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ayrı ayrı ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Bu bölümün başlıkları şöyle;

  • Viniyoga™ serileme prensipleri,
  • Yoga terapi grup pratiği ve birebir pratik kurgulama, farklı seviyedeki gruplar için pratik kurgulama, farklı incinmesi olanlar için pratik kurgulama, pratik dili, çalışma öncesi hazırlıklar ve en uygun yoga aracını seçip uygulama ve
  • Bazı pozların sandalye adaptasyonu ve pratik içine sandalye adaptasyonu ekleme prensiplerinden bahsedeceğim. 
  • Temel uzmanlaşma alanınız yin, hatha, vinyasa veya restoratif yoga ise bunları pratiğin içine nasıl yerleştirebileceğinizi anlatacağım. 

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Uzmanlaşma programına katılan herkes kendi grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayıp sonrasında pratik yaptıracak.       

Vaka çalışmaları 

Sizlerle veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve kişiye özel çözüm üretme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup yoga terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere, pilates uzmanları ve masaj terapistlerine uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda 50 saatlik ‘’Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı’’ sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir. 

Banu Çadırcı 

Viniyoga Certified Yoga Terapist, C-IAYT