Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı

Canlı online olarak yapacağım 50 saatlik bu uzmanlaşma programı; 5 hafta sonu buluşmasının yanısıra teori ve uygulamanın pekişmesini sağlayacak 4 adet kapalı grup yoga terapi pratiğinden oluşacak. Program kayıtlarına bir sonraki buluşmaya kadar ulaşma imkânınız olacak. 

12 yıldır verdiğim bu uzmanlaşma programı benimle birlikte her defasında biraz daha gelişti. Sizlere, yılların birikimiyle; teori kısmını çeşitli video ve vaka çalışmalarıyla destekleyen, eşli çalışmalarla bilginin oturmasını sağlayan, farklı farklı uygulamalarla yeni kavramların oturmasına yardımcı olan ve size özel dört pratiğe katılma imkânıyla dolu dolu bir uzmanlaşma programı sunuyorum.

Herkese uygun bu yoga tarzını 50 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Buluşma tarihleri

50 saat canlı online 

23-24-25 Aralık 2022

6-7-8 Ocak 2023

20-21-22 Ocak 2023

10-11-12 Şubat 2023

3-4-5 Mart 2023

Cuma 20.00-22.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-16.00 

Dört adet kapalı grup yoga terapi pratiğine katılma imkanı

Program ücretine dahil. Pratik sonrası akışın üstüne konuşacağız. Katılamazsanız kayıttan takip ediyorsunuz.

11 Ocak, 1 Şubat, 22 Şubat, 8 Mart Çarşamba 20.00-21.30 

Program ücreti  

8 Aralık’a kadar erken ödeme indirimiyle 3500 TL, sonrasında 4500 TL. 

Programa kayıt 2000 TL ödeyerek kaydolabilirsiniz. Kalan tutarı program tamamlanana kadar ödeyecek şekilde bölüyorsunuz.

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalırsa sukha (rahat alan) artar ve prana daha rahat akar. Yoga terapi sistemin yeniden dengeye gelmesine odaklanır.  

Krishnamacharya ve Desikachar ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapiyi şöyle tanımlar: ‘’Yoga terapi Patanjali yoga geleneği ve ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve pratiklerinin adaptasyonu ve uygulanmasıdır.”

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

Viniyogaasana ve hareket prensipleri 

Temel uzmanlaşma alanınız hatha yogaysa asanalar ve pratik yapma şeklimiz size farklı gelebilir. Bu bölümde Viniyoga’da yararlandığımız asanalardan ve adaptasyon kavramından bahsedeceğim. 

Yoga terapiye giriş ve yapısal kondisyonlar 

Patanjali yoga sutralar ve temel ayurveda kavramları bize yol gösterecek. 

Yoga anatomisi sizleri isimlerle boğmadan yoga uzmanının bilmesi gerektiği kadar yoga anatomisi kavramlarını hareketin içinde gözlemleyerek vereceğim. Ne de olsa 22 yıldır yoga yapıyorum ve 16 yıllık yoga uzmanlık tecrübem var.    

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler 

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gerektiği kadar anatomi bilgisini aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Çeşitli gözlemler sayesinde bol bol kendi bedeninizi gözlemleme imkanınız olacak. Her teori bölümünün sonunda pratik olacak.

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların zeminle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere ve bacaklara çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz yaşam kalitenizin nasıl olumsuz etkilediğini biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel için özellikle önemli. 

Üst beden (üst sırt, boyun ve omuzlar)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya düzleşme boyun ve omuzları etkiler. 

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon, Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ayrı ayrı ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Bu bölümün başlıkları şöyle;

-Viniyoga™ serileme prensipleri,

-Yoga terapi grup pratiği ve birebir pratik kurgulama, farklı seviyedeki gruplar için pratik kurgulama, farklı incinmesi olanlar için pratik kurgulama, pratik dili, çalışma öncesi hazırlıklar ve en uygun yoga aracını seçip uygulama ve

-Bazı pozların sandalye adaptasyonu ve pratik içine sandalye adaptasyonu ekleme prensiplerinden bahsedeceğim. 

-Temel uzmanlaşma alanınız yin, hatha, vinyasa veya restoratif yoga ise bunları pratiğin içine nasıl yerleştirebileceğinizi anlatacağım. 

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Uzmanlaşma programına katılan herkes kendi grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayıp sonrasında pratik yaptıracak.       

Vaka çalışmaları 

Sizlerle veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve kişiye özel çözüm üretme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup yoga terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere, pilates uzmanları ve masaj terapistlerine uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda 50 saatlik ‘’Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı’’ sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir. 

 

Banu Çadırcı 

Viniyoga Certified Yoga Terapist, C-IAYT