Kalbin yüklerinden özgürleşme

15 Haziran 2022, 20.30-22.00

‘’Ne yöne gidersen git; doğu, batı, kuzey ya da güney. Çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün. Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda dünyayı dolaşır.’’ Şems-i Tebrizi

Kalp, fiziksel bir organdan çok daha fazlası; kendi gerçeğimizi, özümüzü bulduğumuz yer. Kalp merkezi ya da anahata; ‘’hüznün giremediği yer’’ anlamına gelir.

Bazen hüzün, keder, acı kalbi ağırlaştırır ve zamanla kalbin ışığını söndürmeye başlar. Acı ne kadar derindeyse kalp kendini yavaş yavaş kapatıp adeta hissizleşir. Ancak acı hissi azalsa da içimizdeki sevinç söner.   

Kalp yüklerini bıraktıkça ışığı tekrar canlanır ve yayılmaya devam eder. İçimizle buluştukça kalbin sevincinin, neşesinin de kalıcı olduğunu anlarız. Rumi, bunu çok güzel açıklar; ‘’Kapı ardına kadar açıkken neden hapishanede kalırsın?’’ 

Bu çalışmada, önce çeşitli asanalarla beli, sırtı ve omuzları rahatlatıp bedene, göğüs kafesinin açıklığını yeniden hatırlatacağız. Kalp merkezinin ışığı; asana, nefes çalışması, çeşitli mudra ve mantralarla tekrar parlamaya başlayacak. Son bölümde yaklaşık yirmi dakikalık yönlendirmeli meditasyon olacak. Oturarak veya sırt üstü uzanarak, karar sizin. Bu meditasyonda kalbin ışığının zaten hep orada bizimle olduğunu anlamaya başlayacağız.  

Çalışmanın sonunda sizi yaşadığınız deneyimle bırakabilmek için ben aradan çekileceğim. İstediğinizde kalkıp oturumu kapatacaksınız. 

Yoga tecrübesi olsun olmasın herkese uygun bir çalışma.

Çalışma ücreti 60 TL’yi hesabıma havale ederek katılabilirsiniz.

Görüşmek üzere, Banu