Viniyoga geleneğinde terapi odaklı yogada uzmanlaşma programının ardından

İyi ki katıldınız!

Her uzmanlaşma programında daha derinleşiyorum ve birlikte ilerlemeye devam ediyoruz.

Daha nicelerine.

 

‘’Birebir yüz yüze yapsak ancak bu kadar verimli olabilirdi. Yogamdaki farkındalığımı arttıran,  geliştiren, öğreten, her soruma her an cevap bulduğum ufkumun genişlediği ve şimdiye kadar aldığım  tüm bilgilerin baştan harmanlanıp, tek tek yerine oturduğu harika bir calışma oldu.

Uzmanlaşma programı boyunca yaptığımız tüm çalışmalar, paylaştığın tüm bilgiler, öğrenciliğimde ve minik adımlarla basladığım yoga uzmanlığımda yepyeni bir alan ve çok güzel bir yol açtı. Asananın, nefesin farkındalığı, bedeni koruyarak ve en önemlisi her bedene uygun pratik akışlarını farkındalıkla yapmak beni inanılmaz zenginleştirdi. Banu Hocam, iyi ki gelmişim, bu yol hep birlikte hep devam etsin, çok çok teşekkürler.’’

Vasfiye Merve Duru

 

‘’Sevgili Banu hoca, bu ülkede kendini yoga uzmanlığına adamış her isim için bir adım önde olmanın naifliği ve nezaketi ile her uzmanlaşma programında olduğu gibi yoga terapi uzmanlaşma programında da yine bizlerin elinden tutup ışığımızın aydınlanmasına alan açtı. 

İnsan bedeni gibi muazzam ve karmaşık bir yapıyı, yalın olduğu kadar fonksiyonel düzeyde, işlenebilir ve kavranabilir boyutta bizlere tekrar tanıttı. Ezberimizi bir kez daha bozdu ve yeni yaklaşımlara kaynak oldu.

Karşılaştırmalı metodu ile pek çok uzmanın ister istemez kapıldığı mesleki körlüğü bir kez daha fark etmemizi sağladı. Karşılaştırmalı analizler, vaka örnekleri, nefes kullanımı, özellikle üzerinde durduğu propriyosepsiyon ve interosepsiyon algı farkındalığı yoga uzmanlığımızın dinamik, değişken ve insan odaklı yaklaşımını bir kez daha hatırlamamızı sağladı.

Uzmanlığına duyduğum saygı ve özenli tavrı ile bilgisi, ilgisi ve hepsinden öte vermiş olduğu ilhamı için bir kez daha teşekkür ederim.’’

Dilek Altunay

 

‘’Değerli hocam Banu Çadırcı ile Youtube videolarını takip etmeye başladığım dönemde tanıştım. Viniyoga ile tanışmamı ve asana çalışmasında birçok bileşenin önemini kavramamı sağladı. Banu hocamla yaptığımız çalışmalarda nefesin sinir ve kas sistemine etkilerini daha da derinden fark etmeye başladım. Asana çalışmasında pozların yapılış sıralamasının ve başlangıç yönünün dahi önemli olduğunu öğrenmemi sağladı ve bu bilgilerin ne kadar değerli olduğunu fark ettim. Nefes, asana, meditasyon ve mantranın oluşturduğu bütünlük ve bedene olan faydasının ve kişinin bedeniyle ilgili farkındalığının nasıl arttırabileceğini Viniyoga uzmanlaşma programında öğrendik. Viniyoga bedeni doğru bir şekilde gözlemleyerek, bedene ve ruha  uygun yaptığımız çalışmalarla fiziksel ve ruhsal arınma sağlayan bir terapi. Kendi beden farkındalığını geliştirerek, hem kendine hem de sevdiklerine yardımcı olmak isteyen herkesin bu uzmanlaşma programına katılmasını kesinlikle tavsiye ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş Banu hocam, sevgilerimle.’’ 

Ayşe Türkmen 

‘’Yoga yolculuğumda; yoga terapi ve Banu Hoca ile diz ağrıma çare aradığım 2 senenin ardından tanıştım. ‘Bu dizlerle yoga yapmamalısın’ önerisinden sonra yogadan vazgeçemeyeceğimi ve yoganın beni rahatlatacağını biliyordum ama doğru nefesle hangi hareketi kendi vücuduma göre nasıl değiştirmem gerektiğini bilmiyordum. Banu Hocam sonsuz teorik bilgisini öyle güzel harmanlayarak öğretiyor ve teoriyi pratiğe nasıl dökeceğinizi adım adım öyle güzel gösteriyor ki, kafanızda en ufak bir soru işareti kalmıyor. Vücudunuzu daha iyi tanıma fırsatı, küçük ama çok önemli tüyolar, hangi hareketi nasıl yaparım, nefesi en iyi nasıl kullanırım, bu soruların cevaplarının hepsini sayesinde buldum.

Yoga terapi; yoganın sadece asanalardan ibaret olmadığını kavrayan, yoga pratiğini bir üst seviyeye taşımak isteyen, yoga uzmanı olup yoga anatomisi bilgisini derine taşımak isteyen, ve insan fiziği ile çalışan tüm profesyonellerin yolunun kesişmesini dilediğim bir yoga türü.

Kendi bedenini tanıyıp, optimum potansiyeline ulaştıracağına inanan ve hayatını güzelleştirmek isteyen herkesin yolunun bir gün yoga terapi ile kesişmesini ve bu kesişmede benim kadar şanslı olup 🙂 Banu Hoca gibi işinin ehli bir uzman ile karşılaşmasını dilerim.’’

Yeliz Akgür Kurtbayram