Falım çiğneyelim…

12 Mart’ta Işıltılı Nefes uzmanlaşma programı başlıyor. Bu programı yılda bir kez genellikle bu zamanlarda açıyorum. Bazı nefes çalışmaları bedeni fazlasıyla ısıttığı için havalar henüz ısınmamışken tamamlamaya çalışıyorum.

🌿

Bu yazıda sizlere nefesin bedeni ısıtması veya serinletmesinden değil farklı bir şeyden bahsedeceğim. 

🌿

Beni tanıyorsanız verdiğim uzmanlaşma programlarının içeriğini sürekli olarak revize ettiğimi biliyorsunuzdur. 

🌿

Evvelki yıl elime nefesle ilgili çok güzel bir kitap geçti. James Nestor’un 2020 yılında yayımlanan kitabı. Nefes: Kaybolmuş bir Sanatın Yeni Bilimi.

🌿

Kitapta yazılanlar aşağı yukarı şu ana kadar okuduklarımla aynı olsa da falım cikletleri konusuna kimse değinmemişti. Şaka yapmıyorum, doğru söylüyorum. 

🌿

James Nestor, avcılıktan başlayarak günümüze uzanan süreç içerisindeki gelişimle birlikte yüz kemiklerimizin gitgide incelip küçüldüğünü yazıyor. Atalarımız gibi dişlerimizi parçalamak için kullanma imkânımız yok. Yediklerimizin çoğu püre kıvamında. Dişlerimizi parçalamada kullanmadığımız için çene kaslarını gitgide daha az kullanıyoruz ve yüz kemiklerimizle birlikte burun kemiklerimiz de inceliyor. Bu nedenle çoğumuz burun tıkanıklığı yaşıyoruz. 

🌿

James Nestor, her ne kadar New York’ta yaşayan bir gazeteci olsa da falım cikletlerinden haberdar. Pabuç gibi olduğunu ve ağızda çevirmek için epey bir harekete ihtiyaç olduğunu biliyor. Çene kaslarını kullanmaya devam edebilmemiz için falım cikletleri çiğnememizi öneriyor. Çene ve yüz kasları hareketlendikçe burun tıkanıklığı azalıp nefes rahatlamaya başlıyor. 

🌿

Bu yazıyı okuduğumdan beri düzenli olarak falım çiğniyorum. İlk başlarda  bu kadar fazla çene hareketi ciddi anlamda yorucu geliyordu. Zamanla çene hareketinin rahatlamaya başladığını gözlemledim. Nefese etkisini net olarak söylemem imkânsız. İki yıl öncesine kıyasla daha temiz hava soluyorum.

🌿

Haydi ağzınıza bir falım atıp çevirmeye çalışın. Bakalım sizde ne değişiklikler olacak. Yorumlarınızı bekliyorum. 

🌿

Okumak isterseniz 

Breath: The New Science of a Lost Art, James Nestor, Riverhead Books, 2020

🌿🌿🌿

Uzmanlaşma programı için detaylar profildeki linkte.

🌿🌿🌿

12 Mart’ta görüşmek üzere.