Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı, 30 saat, Canlı Online

Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı, 30 saat, Canlı Online

Asana İçinde Nefes Adaptasyonu 

‘’Nefes merkezli asana uygulaması ve pranayama çalışması sayesinde fiziksel bedenin çok ötesine ulaşmaya başlarız, duygular dengelenmeye başlar ve zihin açıklığa kavuşur.’’ Gary Kraftsow 

Bu programın odağı Krishnamacharya yoga geleneğine özel, ‘asana içinde nefes adaptasyonu’. Fiziksel bedenin çok ötesinde enerji bedenine yönelik meditatif bir uygulama. Asana içinde nefes adaptasyonu sayesinde enerjinin değişmesiyle zihin, beden ve kalp açıklığa kavuşur.

Bu programda; asana içinde nefesin dört bölümünü değiştirerek enerjiyi etkilemeyi, duygu durumu dengelemeyi, zihni rahatlatıp güçlendirmeyi ve yaşam enerjisini arttırmayı deneyimleyeceksiniz. 

Ayrıca asana ve pranayama çalışmasını birleştirerek bütünsel pratiği keşfederek yoga pratiğinizi daha ileriye taşıyacaksınız.

Hafta sonu buluşmaları 

12-13 Mart, 16-17 Nisan, 7-8 Mayıs ve 14-15 Mayıs Cumartesi-Pazar 12.00-16.00

Kapalı grup yoga pratikleri 

Bilgilerin pekişmesi için 3 adet kapalı grup pratiğine katılma veya gözlem yapma şansınız olacak. Pratikten sonra akışın üstüne konuşacağız. Katılamazsanız kayıttan takip edebilirsiniz. Program ücretine dahil.

1 Nisan, 22 Nisan ve 13 Mayıs Cuma 19.00-20.30 

Program ücreti

1 Mart’a kadar erken ödeme indirimiyle 1200 TL + KDV sonrasında 1500 TL + KDV

Neden bu uzmanlaşma programı?

Asana içerisinde yapılan nefes adaptasyonu yoga pratiğinin enerjetik etkisini vurgular. Asananın yapısına göre nefesin dört bölümü -nefes almak, aldıktan sonra tutmak, nefes vermek ve verdikten sonra tutmak- değiştirilerek yoga uygulamasının enerjetik etkisi değişir. Asana içinde nefes adaptasyonu Krishnamacharya yoga geleneğine dayanır.

Bu enerjetik etki Brmhana, Langhana ve Samana olarak adlandırılır. Brmhana genişletir, açar, enerji verir ve besler. Langhana sakinleştirir ve arındırır, enerji depolamaya ve toksinlerin atılmasına yardım eder. Samana ise enerjileri ve sinir sistemini dengeler.

Asana içinde nefes adaptasyonu sayesinde duygu durumu dengelemeyi, zihni rahatlatıp güçlendirmeyi ve yaşam enerjisini arttırmayı deneyimleyeceksiniz. Asana ve pranayama çalışmasını birbirine entegre ederek bütünsel pratiği keşfedip pratiğinizi daha derinleştireceksiniz.

Aktardığım her konuya yönelik çeşitli uygulamalar ve farklı alıştırmalar paylaşacağım. 

Uzmanlaşma programının içeriği

Anatomik olarak nefes ve nefes beden analizi 

Sakinleşmek, enerjiyi yükseltmek, köklenmek ve dengelenmek için nefesten yararlanırız.

Nefesle ilgili anatomik detayları aktardıktan sonra çeşitli alıştırmalarla nefesinizi fark etmeye ve nefesinize farklı açılardan bakmaya başlayacaksınız. Günlük yaşamda, asana içinde ve nefes çalışmasındaki nefesin özelliklerine bakacağız.  

Çalışma nefes ve beden analiziyle sonlanacak.

Otonom sinir sistemi ve vagus siniri

Farklı kaynaklardan otonom sinir sistemi ve vagus siniri hakkında çeşitli detaylar vereceğim. Çeşitli çalışmalarla parasempatik sinir sistemini aktive etmeyi göreceksiniz.

Asana içinde nefes adaptasyonu

Fiziksel ve enerji bedeninin yanısıra sinir sistemi ve duygudurumunu etkiler. 

3 farklı enerji; satva, tamas ve rajas. Satva açıklık, rajas aktivite, değişim, hareket ve tamas stabilite, denge, kararlılık. Enerjiye göre Brahmana, Langhana ve Samana

Zihin, beden ve kalbe açıklık getirmek için enerjiyi değiştirmek elimizde. Nefesin dört bölümünü değiştirerek enerjiyi etkilemeyi keşfedeceksiniz. 

Farklı alıştırma ve uygulamalarla asanaların enerjetik etkilerine birlikte bakacağız. Bunları günlük yaşama, kendi pratiğinize ve verdiğiniz pratiklere eklemeyi göreceksiniz.

Asana içinde mantra adaptasyonu

Benim için olmazsa olmaz, çok meditatif ve yoga pratiğini daha derine taşımaya yardımcı bir çalışma. 

Prana, pranayama çalışması ve pranayama çalışmasında oranlar

3 temel nadi; ida, pingala ve susumna nadiyle ilgili detaylardan sonra pranayama ile ilgili sutraları gözden geçireceğiz. 

Pranayama çalışmasında seçtiğiniz orana uygun olarak bedeni ve nefesi adım adım hazırlamayı ve enerjetik etki için serileme prensiplerini keşfedeceksiniz. 

Nefes ve hareketin ilişkisi 

Bu çalışmada farklı 3 konu var. 

Akış ve akışı kesmek 

Nefes almak ve vermek akış, tutma kısımları ise akışı kesmek. Çeşitli alıştırma ve uygulamalarla akış veya akışı kesmenin fiziksel beden ve enerji bedeni üzerindeki etkilerine bakacağız. Bunları günlük yaşama ve pratiğinize eklemeyi göreceksiniz.

Farklı nefesle yapmak 

Desikachar’ın çok sevdiğim bir sözü var ‘’Yoga uygulamamız kendi alışkanlıklarımızdan akıllıca olmalıdır.’’ Yoga uygulamamıza yeni bir bakış açısı getirecek bir çalışma.  

Nefes eşiği – kapasitesi 

Nefes eşiğini keşfedeceksiniz ve nefesin farklı bölümlerini nasıl geliştirebileceğinizi göreceksiniz.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?
Bu program, yoga uzmanlarına ve nefesiyle tanışmak isteyen herkese açık. 

Nefesini tanımak, hareketi nefesle bütünleştirerek yoganın enerjetik etkisini keşfetmek, yapısal uygulamadan bir adım daha ileriye gitmek isteyen ve yoga uygulamasında yeni bir kapı açmak isteyen herkes katılabilir.

Sertifika 

Uzmanlaşma Programı sonunda 30 saatlik ‘’Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı’’ sertifikası alacaksınız. 

Aldığınız sertifika Yoga Alliance devam eden eğitime sayılır.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir.

İçerikle ilgili sorularınız için banucadirci@gmail.com mail atabilirsiniz. 

Banu Çadırcı E-RYT 500, C-IAYT, YACEP®  

Yoga Terapist

pastedGraphic.png    

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2009 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu, halen Yoga Terapi konusunda çalışan, ayrıca uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 72 saatlik Yoga Anatomisi Programını 2012 yılında tamamladı. İçerik için banucadirci@gmail.com mail atabilirsiniz.