Banu Çadırcı ile Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı

Banu Çadırcı ile Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı 

40 saat Canlı Online

Bu yıl birbirini tamamlayan iki bölüm olarak yapacağım. Daha önceki yıllarda birlikte anlattığım konuları bu yıl ayrı ayrı anlatacağım. Sonra hepsi birbiriyle bütünleşecek. Yoga Alliance’a kayıtlıysanız 20 saatlik ilk bölümü, YACEP® devam eden eğitime işleyebilirsiniz. 

Ayrıca bu yıl bir değişiklik daha var. Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi bölümünü çakra ve vayu modellerine göre anlatacağım. Temel seviyede çakralar ve vayular hakkında bilgi sahibi olmanız size yardımcı olacak. 

ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri, Yoga Terapiye Giriş, Yapısal Kondisyonlar, Yoga Anatomisi, Nefes ve Gözlem Sanatı (Vijnana Darsana) 10 saat

4-5-6 Şubat 2022

Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi 30 saat

25-26-27 Şubat, 25-26-27 Mart ve 8-9-10 Nisan 2022

Cuma 19.00-21.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-16.00 

Kapalı grup yoga terapi pratikleri 

Bilgilerin pekişmesi için 5 adet kapalı grup yoga terapi pratiğine katılma veya gözlem yapma hakkınız olacak. Bu pratiklere katılım zorunludur ve program ücretine dahildir. Pratikten sonra akışın üstüne konuşacağız. Katılamayacak olursanız kayıttan takip etme imkanı var.

16 Şubat, 2 Mart, 16 Mart, 30 Mart ve 13 Nisan Çarşamba 19.00-20.30 

Program ücreti  

3 kerede ödeme imkanıyla 2400 TL + KDV

Program tamamlanana kadar ödeme tamamlanacaktır.

İki bölüm birbirini bütünlediği için ayrı ayrı alınamaz.

Programa kayıt 1000 TL ödeyerek kaydolabilirsiniz. 

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalırsa sukha (rahat alan) artar ve prana daha rahat akar. Yoga Terapi, sistemin yeniden dengeye gelmesine odaklanır.   

Krishnamacharya ve Desikachar ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapiyi şöyle tanımlar: ‘’Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve pratiklerinin adaptasyonu ve uygulanmasıdır.”

Herkese uygun olan bu yoga tarzını 40 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

I. Bölüm – ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri, Yoga Terapiye Giriş, Yapısal Kondisyonlar, Yoga Anatomisi, Nefes ve Gözlem Sanatı (Vijnana Darsana) 

ViniyogaAsana ve Hareket Prensipleri temel uzmanlaşma alanınız Hatha yogaysa asanalar ve pratik yapma şeklimiz size farklı gelebilir. Bu bölümde Viniyoga’da yararlandığımız asanalardan ve adaptasyon kavramından bahsedeceğim. 

Yoga Terapiye Giriş ve Yapısal Kondisyonlar Patanjali yoga sutralar ve temel Ayurveda kavramları bize yol gösterecek. 

Yoga Anatomisi sizleri isimlerle boğmadan yoga uzmanının bilmesi gereken yoga anatomisi kavramlarını hareketin içinde gözlemleyerek vereceğim. Ne de olsa 21 yıldır yoga yapıyorum ve 15 yıllık yoga uzmanlık tecrübem var.    

Aksiyel/apendikular iskelet ilişkisi gözlem sanatında bize yardımcı olacak.

Kas iskelet sistemi farklı esnetme tipleri, kası esnetme/güçlendirme prensipleri, fibrozitler, yumuşak doku ve miyofasyal sendrom

Eklemler eklemlerin yapısı, eklemlerin hareket aralığı, hiperekstansiyon, eklemleri yağlamak ve eklemleri güçlü tutabilmek  

Omurganın yapısı omurganın kavisleri, kavislerin birbiriyle ilişkisi, birincil ve ikincil kavisler, omurga ve pelvis ilişkisi 

Alt ve üst çapraz sendromu bütün anlattıklarımın bir özeti gibi olacak. Kaslar arasındaki dengesizliğin zamanla fonksiyonel olmayan hareket kalıplarına neden olduğunu göreceksiniz.

Vijnana Darsana (gözlem sanatı) 

Pratik yaptırırken kullandığımız sözcükler neyi, nasıl gördüğümüze ve ne şekilde yorumladığımıza bağlı. Bedenin bize söylemek istediğini gözlem yaparak anlıyoruz. Hem kendi bedeninizde hem de eşli çalışmalar sayesinde farklı bedenlerde gözlem yapma şansınız olacak.

Benim için kendi pratiğimi ve pratik yaptırırken kullandığım dili, gördüğümü anlamamı ve anlatım şeklimi daha ileriye taşıyan bölüm bu oldu.

Nefes 

Aslında hareketi yapan biz değiliz nefes. Dikkati nefese taşıdıkça omurga hareket etmeye başlıyor ve bu hareket bedenin uç noktalarına; kollara, bacaklara ve başa yansıyor. Nefesle hareket birleşince çalıştığımız bölgeye prana pompalıyoruz; bu bölgedeki kanlanma ve oksijenlenme artıyor. Hareket ve nefes birleştiğinde fren ve gaz kontrolü bize geçiyor. 

Bu bölümde nefesin akış yönü, bedenin farklı bölgelerinde nefesin etkisi, solunumla ilgili kaslar ve alt-üst bedende faydalanacağımız nefes çalışmalarından bahsedeceğim. 

II. Bölüm – Alt ve üst bedene yönelik yoga terapi 

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler 

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Çeşitli gözlemler sayesinde bol bol kendi bedeninizi gözlemleme imkanınız olacak. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak.

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların zeminle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz yaşam kalitenizin nasıl olumsuz etkilediğini biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel bölgesi için ayrı bir önem taşıyor. 

Üst beden (üst sırt, boyun ve omuzlar)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya düzleşme boyun ve omuzları etkiliyor. 

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon, Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ayrı ayrı ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Bu bölümün başlıkları şöyle;

Viniyoga™ serileme prensipleri,

Yoga terapi grup pratiği ve birebir pratik kurgulama, farklı seviyedeki gruplar için pratik kurgulama, farklı incinmesi olanlar için pratik kurgulama, pratik dili, çalışma öncesi hazırlıklar ve en uygun yoga aracını seçip uygulama ve

Bazı pozların sandalye adaptasyonu ve pratik içine sandalye adaptasyonu ekleme prensiplerinden bahsedeceğim. 

Temel uzmanlaşma alanınız yin, hatha, vinyasa veya restoratif yoga ise bunları pratiğin içine nasıl yerleştirebileceğinizi anlatacağım.    

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Uzmanlaşma programına katılan herkes kendi grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayıp sonrasında pratik yaptıracak.       

Vaka çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak sizlerle veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere, pilates uzmanları ve masaj terapistlerine uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda 40 saatlik ‘’Viniyoga Geleneğinde Terapi Odaklı Yogada Uzmanlaşma Programı’’ sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir. 

Banu Çadırcı, Yoga Terapist, C-IAYT 

E-RYT 500, YACEP ® 

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor.

2010 yılından beri Krishnamacharya ve Desikachar yoga geleneğinden gelen dünyaca tanınmış yoga terapist Gary Kraftsow ile çalışıyor. 

Banu halen Yoga Terapi alanında pratik yaptıran ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.
Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında tamamladı. Yine Krishnamacharya ve Desikachar ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 72 saatlik Yoga Anatomisi Programını (http://yogaanatomy.net/course/) 2012 yılında tamamladı.

Detaylı bilgi için www.banucadirci.com a bakabilirsiniz.