Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi – 40 Saat Online

Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı

Canlı Online, 40 saat 

30 Nisan 1-2 Mayıs, 28-29-30 Mayıs, 11-12-13 Haziran ve 25-26-27 Haziran 2021

Cuma 19.00-21.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-16.00

Program ücreti  

3 kerede ödeme imkanıyla 2400TL

Programa kaydolmak için 23 Nisan’a kadar 800 TL. 

Kalan taksitler Mayıs ve Haziran başında 800’er TL. Program tamamlanana kadar ödeme tamamlanacaktır.

Uzmanlaşma Programının tümü online yapılacaktır. Program kapsamında bilgilerin pekişmesi için Banu’nun verdiği 5 pratiğe katılma hakkınız olacak. Bu 5 pratik ücrete dahildir. 

Yoga terapi alanında daha derinleşmek isterseniz ileriki bir tarihte açıklayacağım 20 saatlik inzivaya katılabilirsiniz. İnziva yüz yüze olacak. İnziva yeri, konaklama ve program ücreti daha sonra açıklanacak. İnziva için olabildiğince uçağa binmeden araçla ulaşılan bir yer seçeceğim.  

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.    

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 40 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

Vijnana Darsana (gözlem sanatı) pratik yaptırırken kullandığımız sözcükler neyi, nasıl gördüğümüze ve ne şekilde yorumladığımıza bağlı. Sadece bakmak yeterli değil, gözlem yapmak gerekiyor. Bedenin bize söylemek istediğini sadece gözlem yaparak anlıyoruz.

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlem yapma şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Nefes aslında hareketi yapan biz değiliz nefes. Dikkati nefese taşıdıkça omurga hareket etmeye başlıyor ve bu hareket bedenin uç noktalarına; kollara, bacaklara ve başa yansıyor. Nefesle hareket birleşince çalıştığımız bölgeye prana pompalıyoruz; bu bölgedeki kanlanma ve oksijenlenme artıyor. Hareket ve nefes birleştiğinde fren ve gaz kontrolü bize geçiyor. 

Bu bölümde nefesin akış yönü, bedenin farklı bölgelerinde nefesin etkisi ve solunumla ilgili kaslardan bahsedeceğim. 

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisi aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak.

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların yerle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz bu ağrının yaşam kalitesini nasıl etkilediğini de biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel bölgesi için ayrı bir önem taşıyor. 

Üst beden (üst sırt, boyun ve omuzlar)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya üst sırttaki düzleşme boyun ve omuzları etkiliyor. 

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst omurgaya ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim.

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayacak. 25 Aralık’ta hazırladığınız akışları gruba pratik yaptırıcaksınız.      

Vaka çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere ve pilates uzmanlarına uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 40 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir.

Banu Çadırcı, Yoga Terapist, C-IAYT

E-RYT 500, YACEP ®

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2010 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 80 saatlik Yoga Anatomisi Programını 2012 yılında tamamladı.

İçerik için Banu’ya banucadirci@gmail.com atın