22 Eylül gün dönümü

22 Eylül gün dönümü için manasa puja… içimizdeki denge ve bütünlük zamanı…

22 Eylül gece ve gündüzün eşitlendiği gün.

Gece ve gündüzün eşitlenmesiyle içimizdeki denge ve bütünlüğe bakma zamanı. Eril ve dişil yanlarımızı dengeleyip bütünleştirme zamanı. Aşırı duygu ve düşünceleri dengeli olanlarla dönüştürmeye niyet etme zamanı. 

Gün dönümüyle birlikte tüm canlılar için bir döngü bitip yeni bir döngü başlıyor. Her bitiş yeni bir başlangıç. Yeniye yer açmak için eskiyi bırakmak. 

Bunun için sabah uyanınca doğu yününde güneşi temsilen bir mum yak. Akşam yapıyorsan yönün batı olsun. 

Seni kısıtlayan düşünce, tutum ve yargılarını, düşüncelerindeki, boğazındaki ve kalbindeki tıkanıklıkları ve seni bir yere taşımayacak, beslenmene yardımcı olmayacak şeyleri bırakmaya ve benliğinin denge arayan yönlerini kendi içinde buluşturmaya niyet ederek başla.

Yaktığın ışığı ve meditasyon alanını selamlayarak başla ritüeline. Doğu – batı yönünü, kuzey – güney yönünü, toprak anayı ve güneş babayı selamla. Yeni başlangıçlar için yüksek bir tepede doğan güneşin kızıllığı karşısında oturduğunu imgeleyerek başla.  

Susumna boyunca birkaç nefes alıp vermek odaklanmana yardımcı olacak. 

Bırakmak istediklerini sırala teker teker. Hikayeye girmeden, büyük bir netlik ve açıklıkla. Bütün bunlar susumna boyunca ilerleyerek üçüncü göz seviyesinden çıksın. Dönüşmesi için kaynağa sun. Zihnini, kalbini, boğazını kısıtlayan düşünce, duygu, tutum ve davranışlarının arınması için yardım iste.

Bu arınmış düşünce, duygu ve davranışların yavaşça tekrar kalbine geri döndüğünü imgele.

Kaynaktan yardım iste. Büyüyüp gelişmek, içindeki denge ve bütünlüğü desteklemesi için bütün bu güçlerden rehberlik ve ilham iste. Doğanın kaynakları ve sahip oldukların için şükret. İstediğin kadar sessiz kal. 

Işığını evrendeki bütün gurular ve kadim hocalar desteklesin. 

Sonrasında ortaya çıkan duygu ve düşünceleri günlüğüne veya ayrı bir kağıda not al.     

Om asatoma sadgamaya 

Tamasoma jyotirgamaya

Mrtyorma amritam gamaya

Om shanti, shanti, shanti

Beni karışıklık ve cahillikten gerçeğin farkındalığına taşı

Beni karanlıktan aydınlığa taşı, uyanmama yardımcı ol

Beni ölümlülükten ölümsüzlüğe ulaştır.

Om huzur, huzur, huzur 

Herkese farkındalığın ışığında muhteşem başlangıçlar diliyorum.