Mutsuzum, Mutsuzsun, Mutsuz -3

Öfkeyi haklı görmek

Öfkelendiğinde sonradan geriye dönüp baktığında ne görüyorsun? Aradan günler geçse bile hala hep haklı olan sen misin? Hep başkaları mı hatalı?

Geçen yazıda yanılsamadan bahsetmiştim. Bu yazının konusu öfkeyi haklı görmek.

Açgözlülük, öfke ve yanılsama zihin ve bedendeki kıpırdanma ve huzursuzluk halini körüklüyor ve acı çekmeye devam ediyoruz. Tabi yine Patanjali’den alıntı yapacağım. Patanjali Yoga Sutralarda bunu anlatıyor: 2. kitap 34. sutra. Öfkemizi haklı gördüğümüz sürece aynı kalıplar devam ediyor ve olaylara aynı açıdan bakmaya devam ettikçe huzur bulamıyoruz.

Olaylara aynı açıdan bakmaya devam etmek…

Dünyanın öbür ucuna gidip yine eski senle karşılaşınca tepkin ne oluyor? Ya da 1 Ocak’ta eski senle uyanınca tepkin ne oldu? Dünyanın öbür ucuna gitsek de kendimizi yanımızda taşıyoruz. Atamazsın satamazsın.

Olaylara aynı açıdan bakmaya devam etmek. Farklı bir açıdan bakabilmek nasıl olur? Sanskrit dilindeki karşılığı Pratipaksa Bhavanam. Psikolojideki adı bilişsel yeniden çerçeveleme. Patanjali Yoga Sutralarda bunu anlatıyor: 2. kitap 33. sutra. Bakış açısı algıyı kısıtlıyor.

Bütünden uzaklaşmaya başladığını fark ettiğinde olaylara farklı bakış açısıyla bakabilmek… Kafanda hep aynı cümleler tekrarlanmaya başladığında olaylara farklı bakış açısıyla bakabilmek …

Bakış açısını değiştirebilmek…

Her zamanki gibi bunları yazması uygulamasından daha kolay.