Yoğunlaştırılmış Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı İstanbul (30 saat)

Tarih: 26-30 Haziran 2019
Saatler: 12.00-18.00
Yer: Cihangir Yoga, İstinye
Ücret: 2250TL (2 Mayıs’a kadar erken ödeme indirimli 1950 TL)

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş bir bütündür. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık diğerini etkiler. Yoga Terapi ile odaklandığımız, asana ve nefes gibi araçlarla bu tıkanmış noktaları çözerek yeniden dengeye gelmektir.

Yoga Terapi pratikleri, her yaştan, her seviyeden ve her beden türüne uygundur.

Alanında oldukça tecrübeli, çok sevilen uzmanımız Banu Çadırcı liderliğinde ilk defa hayata geçireceğimiz bu program, 200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı sertifikasına sahip uzmanlar ile tecrübeli yoga katılımcıları için uygundur.

Alınan Saatler CY 300 Dönüştürücü Yoga Yolu Programına saydırılabilir.

Detaylı bilgi ve kayıt için info@cihangiryoga.com

İçerikle ilgili bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçebilirsiniz: banucadirci@gmail.com

Neden bu uzmanlaşma programı?

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır.

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıklıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını, 30 saatlik yoğunlaştırılmış uzmanlaşma programında Gary Kraftsow’un öğrencisi Banu Çadırcı’dan dinleyin.

Uzmanlaşma programının ana hedefi

Bu programın ana hedefi yoga terapi alanında ilerlemek isteyen yoga uzmanlarına kökleri Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanan özgün bir bakış açısı sunmaktır.

 

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?

Viniyoga pozlar, temel kavramlar ve serileme prensibi

Yoga Anatomisi Vijnana Darsana -gözlem ve nefes

Alt beden için yoga terapi ve uygulamaları bel, sakrum, kalçalar, siyatik, ayaklar ve dizler

Üst beden için yoga terapi ve uygulamaları üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz

Katılanların temel anatomi bilgisine vakıf oldukları kabul edilerek çalışılan bölgelerdeki en çok rastlanan kondisyonlara yönelik spesifik aktarımlar yapılacaktır. Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini kısaca hatırlatıp  o bölgede en çok rastlanan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak.

 

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Ayrıca pratik içinde Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedilecektir.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme

Adaptasyon kavramının yoga terapi pratiklerine uyarlanması, yoga ve yoga terapi grup pratiği arasındaki farklar, grup pratikleri ve kişiye özel yoga terapi pratikleri arasındaki farklar ve kişiye özel yoga terapi pratiği çalışma tarzından bahsedilecektir. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes verilen temaya uygun olarak kendi grubuyla birlikte akış hazırlayacak ve zaman elverdiğince pratik yaptırtacaktır.

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı)

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.

 

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere uygundur.

Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği’nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 30 saatlik Yoğunlaştırılmış Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Alınan Saatler CY 300 Dönüştürücü Yoga Yolu Programına saydırılabilir

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız ayrıca ödev ve okumaları tamamlamış olmanız gerekir.