Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi -100 saat

Tarihler: 2-3 Kasım 2019, 21-22 Aralık 2019, 25-26 Ocak 2020, 29 Şubat-1 Mart 2020

Yer: Cihangir Yoga
İnziva: 30 Nisan 3 Mayıs 2020, Pastoral Vadi (İnzivanın yol ve konaklama masrafları program ücretine dahil değildir.)

Ücret: Duyurulacak. Bilgi için info@cihangiryoga.com

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş bir bütündür. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık bir diğerini etkiler. Asana ve nefes sayesinde bu tıkanıklıkları çözerek bedenin yeniden dengeye gelmesine odaklanırız. Yoga Terapi pratiği her yaş, seviye ve bedene uygundur.

Alanında oldukça tecrübeli, çok sevilen uzmanımız Banu Çadırcı liderliğinde hayata geçireceğimiz bu program, 200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyen uzmanlar ile tecrübeli yoga katılımcıları için uygundur.

Programı tamamlayanlar uluslararası geçerliliği olan 100 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alırlar.

Gerisini Banu Çadırcı’dan dinleyelim.

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 100 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin.

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?
Yoga Anatomisi
Alt beden için yoga terapi bel, sakrum, kalçalar, siyatik, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar
Üst beden için yoga terapi üst sırt, boyun, omuzlar, dirsekler, el bilekleri ve skolyoz

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisi aktaracağım. Daha sonra o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümü sonunda yoga pratiği olacak.

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri
Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst omurgaya ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim. Adaptasyon kavramının iyice yerleşmesi için temalı uygulama ve hedef poza yönelik yoga pratiği olacak.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme
Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes verilen temaya uygun pratik yaptıracak.

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı)
Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları
İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?
200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenler ve tecrübeli yogilere uygundur.

Sertifika
Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği’nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 100 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız ve tüm buluşmalara gelerek ödev ve okumaları tamamlamış olmanız gerekir.

Yoga Terapi stüdyo yoga pratiklerine katılım
5 Yoga pratiğine ücretsiz katılabilirsiniz. Bunun dışında 3, 6 ve 12 aylık üyeliklere %20 indirim uygulanır.

Banu Çadırcı E-RYT 500, C-IAYT, YACEP®
www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2010 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile Yoga Anatomisi Programını (http://yogaanatomy.net/course/) 2012 yılında tamamladı.
İçerik için Banu’ya banucadirci@gmail.com atın.