En uzun gece… bir döngünün tamamlanması ve içimizdeki ışık

21 Aralık en uzun gece ve en kısa gün. Sonbahardan kışa geçiş. 21 Haziran’dan beri devam eden bir döngü tamamlanıyor. Sonra günler uzamaya başlayacak.

Döngü kapanmadan evvel içe dönüp geçmişe bakma ve geleceğe hazırlanma zamanı. Kalple tekrar bağlantıya geçme zamanı. Kalbin en derinindeki ışıkla buluşma zamanı. Gözündeki ışığı ortaya çıkartan şeylerin peşinden gitme zamanı. İçindeki ışığa bakıp rehberlik isteme zamanı.

Farkındalığı ışıkla anlatırız. Zihinde çok fazla düşünce varsa ışığın feri güçlü olmaz ve yanıp söner. Huzurluysak ışık hep yanar.

Yol gösteren ışık, karanlıkları ortadan kaldıran ışık. Gölgelerle yüzleşme ve ışıkla buluşma zamanı.

Işıkla ilgili sevdiğim birkaç sutra var.

visoka va-jyotismati
Herhangi bir sorunla karşılaşınca o sorunu çözmeye çalışmak yerine farkındalığın ışığında o soruna başka bir açıdan bakarsak belki de o sorunun büyümek için bir fırsat olduğunu görebiliriz.

tatah-ksiyate-prakasavaranam
Pranayama çalışması duyguları dengeleyerek zihni açıklığa kavuşturur. Prana hareketiyle birlikte zihindeki karanlıkları ve tıkanıklıkları aydınlığa kavuşturur. Bizi tembelleştirip ağırlaştıran tamas yok olur.

Tamaso ma jyotirgamaya … mantrayı hatırladınız mı? Beni karanlıktan aydınlığa götür.

Son bir sutra daha.
yoganganusthanat – asuddhiksaye
jnanadiptih-avivekakhyateh

Düzenli yoga uygulamasıyla beden ve zihindeki tıkanıklar çözülür ve o en derindeki ışık ortaya çıkar.

Bu gece içerideki ışığa bakma zamanı. Bir mum yakıp gölgelerle yüzleşmeyi ve bunları aydınlığa taşımayı niyet edin. Ya da imkanınız varsa geçin şöminenin karşısına ya da en iyisi doğada güzel bir ateş yakın… Bu gece Gayatri mantra zamanı.

Om Bhur Bhuvah Suvah
Tat Savitur Vareneyam
Bhargo Devasya Dheemahi
Dhiyo Yo Nah Pracchodayat

Not: Sutraları maalesef orijinaline uygun yazamadım.