İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı İnzivasının Ardından – Ekim 2017

İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı’na katılanların görüşleri…

Şifalanmaya yardımcı olmak aslında kendi katmanlarından arınmak, gerçeğini yaşamaya başlamak ve özgürleşmekmiş. @yogajournalturkiye geçen yaz yayınladığı yoga terapi yazısı yogada uzmanlaşmak istediğim alanı seçmem için araç oldu.

 

Cihangir Yogada düzenlenen Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi uzmanlaşma programını Mayıs 2017′ de tamamladığımda insan bedeninin eşsizliği, mucizevi işleyişini ve fiziksel yaşanan sorunların çözümlerinin olabileceğini keşfettim. Tamamen iyileşmek ise senin gücünde. Belki bir gün biriktirdiğin inançlardan, yargılardan ve beklentilerden oluşan katmanı atınca… Ve yıllar boyu yaşadığın çeşitli fiziksel sorunlar, çözümsüz kalanlar; kendi nefesin, asanalar ve meditasyonla çözülüyor. Yoga terapi ile kendi içindeki şifacıyı keşfediyorsun. Bedenin olmasa yaşamın nasıl olur? O zaman neden ona halen kötü davranıyorsun ?

 

Yoga pozlarını nefeslerle bütünleştiren yoga terapi yaşamdaki hızlı akışlarımın, andan uzaklaştığım yoğun süreçleri ayaklarımı yeniden yere sağlam basmakla sonuçlandırdı. Daha güvenli yoga seansı vermeyi öğrenmek ise bulunmaz bir nimet oldu. Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi uzmanlaşma programını bütünleştirmek için Mayıs 2017 de aldığım Şifalı Nefes bedensel katmanlardan merkezdeki güce, mutluluğa ve enerjiye ulaştırdı. Ve sonunda 1 Ekim 2017 de İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı ile toplamda 250 saatlik çalışma tamamlandı.

 

4 gün doğanın içinde gerçekleşen inzivası ile ileri seviye için yoga terapi uzmanlaşma programı organlardan hücrelere kadar bizleri derinleştirdi. Tüm uzmanlaşma programlarının sonucunda hastalıkların büyük kısmının stresten, mutsuzluktan, kendini sevmemekten kaynaklı olduğunu keşfetmek, bir çok doktorun ilaçlarla çözüm bulmaya çalışırken ruhu ihmal ettiklerini ve bir kez daha beden, zihin ve ruhun bütünlüğünü yaratanın nefes olduğunu fark etmemi sağladı. Nefes ile nefse ulaşmanın keyfi içinde bilgisini paylaşan ve yeni kapılar açmama yardımcı olan Banu’ya minnettarlığımla teşekkür ederim. İyi ki 1 yıllık sürecim içinde onunla çalışmış ve sunduğu anahtarlarla yeni kapıları açmaya cesaret etmişim.
Meltem Fakabasmaz

 

İstanbul’dan taşındıktan sonra Cihangir Yoga’yı özlemiştim. Bir an önce kavuşmak istiyordum. Aslında aynaya bakma fırsatı bularak kendimi özlemiştim. Uzmanlaşma Programının ilk buluşması bana kim olduğumu hatırlama şansı verdi. Nefes çalışmaları ile daha önce katıldığım Şifalı Nefes – Pranayama Uzmanlaşma Programını ve nefesimi hatırladım. Ayurveda ile önce kaybolursun ki bulasın şeklinde idi.

Bu öğrendiklerimi Kaş’ta aktaracağım için çok heyecanlıyım.

 

İnziva ise kesin aşk ile başladı. Yediburunlar’ın doğası ve oradaki arkadaşlık. İnziva her şeyden uzaklaştırarak kendime yaklaşmamı sağladı. Doğada kalarak ve yeni arkadaşlarla derinleştim.

 

Döner dönmez ilk yoga seansında öğrettiklerimi uygulamaya başladım. İyi ki orada seans yapmışız.

 

Banu sana ciddi, sorumlu, derin, açık ve kompleksiz olduğun için teşekkür ediyorum.

Burcu Özkan Güneç

 

 

Mayıs ayında tamamladığım Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programının ardından hiç düşünmeden ve çok ara vermeden İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programına gitmeye karar verdim.

 

İlk program kas & iskelet sistemiyle ilgili, bu ise fizyolojiyle ilgili, ilerledikçe iki programın bir bütün olduğunu fark ettim.

 

Derinleşme ve daha güvenli yoga seansı verme yönünden beni besleyen, çok şey öğrendiğim, kendi dönüşümüme katkısı olan çok çok güzel ve iyi ki dediğim bir program oldu.

 

Banu’yla 2 uzmanlaşma programına katıldım ve bir çok atölye çalışmasına katıldım, hepsinden çok şey aldım, beslendim, büyüdüm. Işığınızı etrafa parlayarak devam ettirmek için ışığı devraldığınız uzmanın size bu alanı tanıması ve sizi beslemesi çok önemli. Benim için Banu ışığı devralmaktan mutlu olduğum ve gurur duyduğum bir uzman, herkese onunla çalışmayı tavsiye ediyorum.

İrem Erden

 

Bir yıl önce aldığım Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı’nın ardından gelen İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Program’ı bilgilerimi rafine edebilmemi sağlayan harika bir süreç olarak tamamlandı.

 

Bu programla Viniyoga’da daha güvenli sekans hazırlamayı öğrendim. Pranayama çalışmalarını ve mantraları sekanslara katmanın yerini ve önemini çok daha iyi kavradım.

 

Bir tıp doktoru, nöroloji uzmanı olarak yoga terapi uzmanlaşma programında öğrendiklerimi çoğu zaman hastalarımla da paylaşıyorum ve olumlu geri dönüşler almak çok mutlu edici oluyor.

 

Böylesine titizlikle, her bir ayrıntısını düşünerek hazırladığı bilgileri ustalıkla ve cömertçe aktarabilmek ise sevgili Banu’nun özel becerisi…

 

Minnetle…

Dr. Nalan Kayrak Erkli

 

 

Banu’yla İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programının her aşamasında bilgiyi özümseyerek harmanlamayı ve aktarabilmeyi keşfettim. Aldığımız teorik bilgilerin zenginliğinin ışığında pratik uygulamaları algılamam kolaylaştı. Bol uygulama ile tüm anlatılanları pekiştirme fırsatım oldu. Banu’nun açık yüreklilikle bilgisini ve tecrübesini paylaşması, bizi deneyimleyerek öğrenmeye, soru sormaya, araştırmaya teşvik etmesi nedeniyle çok doyumlu bir süreç geçirdik. Aynı zamanda çok keyifli  ve kıymetli anları grup arkadaşlarımla ve Banu’yla paylaşmış oldum. Teşekkürler…çok çok minnettarım…

Gökçe Güven