Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi 7 Ekim’de başlıyoruz…

Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi İnzivanın Ardından – 2017

 

Ekim 2016’da başlayan Yoga Terapi ve Yoga Anatomisini Kaz Dağları Hızır Kampta Mayıs ayında yaptığımız inzivanın ardından tamamladık.

Bizler başlangıçta benzer niyetlerle yola çıkmış olsak da birbirimizden beslenerek, gelişerek ve büyüyerek bir de baktık ki farklı yerlere ulaşmışız. Dişi enerji dayanışması ve ateşin dönüştürücü gücü sayesinde kendimizi biraz daha tanımışız…

Benim açımdan her buluşma kendine özel ve hepsinden başka şeyler öğreniyorum. Birbirimizi besliyor olmanın tadına varıyorum. Beni daha da genişletiyor ve daha çok öğrenmem için beni cesaretlendiriyor. Biliyorum ki öğrendiklerimi aktararak büyümeye devam edeceğim. İnziva sonrası İstanbul’a jet yakıtıyla dönüyorum. Yorulmak yerine beslendiğim için. Karşımdakini tanımak. Saklamadan ve saklanmadan içini görüp içimdekini göstererek. Onunla bu şekilde yola devam edecek olmak da başka türlü bir keyif…

7 Ekim’de Cihangir Yogada başlıyoruz. Buna katıl artık bence. Zaten buralara kadar okuduysan hazırsın…

İşte birkaç görüş…

Sadece ben değil, tüm eklemlerim, kemiklerim ile bedenimi bir kılıf gibi saran fasyam teşekkür ediyor, iyi ki son gün son dakika katılabilmeyi basarmışım bu eğitime.. Başta Banu hocam ve birbirinden özel harika, güçlü kadınlarla bu yola çıkmak ayrıcalıktı ..Jung’un dediği gibi “Dışa bakan rüya görür, içeriye bakan uyanır” Yoga Terapi eğitimiyle kendi bedenimle ilgili yaşadığım pek çok keşif dışında, öğrendiğim mantralar renk kattı hayatıma, uyanınca güneşe teşekkür edip içime dolan prana  ile güne başlamak ve şükredebilmek… Teşekkürler

Gülay Erman

İyi ki bu adımı atmışım, güzel insanlar, güzel sohbetler ve eğitim bitti.

Bitti mi yoksa bu farkındalıkla yeni mi başlıyor her şey…Herkesten ayrı bir cümle kaldı sanki bana.

Hani sorulur ya hep en aklında kalan neydi?

Banu Hocamı tanımaktı.

Çünkü ilk adımı atacak gücü verdi bana, uzun soluklu eğitime başlama kararı.

Sıcaklığı, bilgisi, güven veren hali, egosuz bir edayla birleşince Boğaz’ı geçiren bir kılavuz hassasiyetiyle eğitimi tamamlamama yardımcı oldu.

Eğitim süresince kendi yaşamında sekiz basamaklı yolu işselleştirdiğini görme fırsatı bulmak beni çok etkiledi.

Eğitim boyunca kendimde beğenmediğim pek çok yanımı tekrar gözden geçirdim. Bazılarını kabul ettim; evet böyleyim dedim. Pek çoğunu da kökten değiştirdim.

Kendimdeki değişimin olumlu olması tüm çevremi de etkiledi ve daha farkında bir yaşam sürecine girdik.

Eğitime sadece ben katıldım ama tüm ailem olumlu şekilde etkilendi ve köklü değişimlerin kapıları aralandı.

Çok Teşekkürler Sevgili Hocam Banu Çadırcı

İyi ki sizi ve eğitime katılan birbirinden değerli arkadaşlarımı tanıma fırsatı buldum. Çok güzel kalıcı dostluklar oluştu aramızda. Dersler dışında da birbirimizden hayat yolumuza dair çok güzel şeyler öğrendik ve ne mutlu ki iletişime devam ediyoruz.

Ve çok teşekkürler sevgili Asistan Hocalarım, değerli bilgilerinizi bizimle paylaştınız.

Kendime Yolculuğumda yanımda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.

Hülya Gürcan

Günaydın… Nefes ve nefesle hareketin ayrımını hissetmenin mutluluğunu yaşıyorum.   çocukluğumdan beri yapmış olduğum bir hareket bile yoga terapi ile farklı etkilere neden oluyor. Bu eğitim  bana hem yeni bakış açısı, hem de kendimle ve yeni dostlarla karşılaşma, eğitimin ardından​ da farklı beslenme alışkanlığı edinme cesareti kazandırdı. Sevgili hocamız Banu Çadırcı’yı kutlar, her birinize  tek tek ve  de katkısı olanlara Teşekkür ederim.

Alper Gönen

Yoga terapi ile tanışmadan önce ayda bir ‘denk gelirse’ yoga yapan biriydim. Bazı şeylerin farkındaydım: Vücudumun solu sağa göre çok güçsüzdü, sağ ayağım biraz paytaktı, yürüyüşümün komik olduğunu söylerlerdi. Kök gücüm hep zayıftı. Ergenlikten beri omuzlarımı öne düşürüp göğüslerimi saklamaya çalışmış, kalbimi kapamıştım. Doğru düzgün nefes alamıyordum bile. Dik durmanın kalçaları öne eğip popoyu dışarı çıkarmak olduğunu sanıyordum. Tüm bu fiziksel durumlar davranışlarıma da yansıyordu: ezberlerin kalıpların içine sıkışıp kalmıştım; çalışkandım ama verimli değildim; hayallerim vardı ama kapana kısılmış gibiydim. Hayatı kendi kendime zorlaştırıyordum. En sonunda kızım 1,5 yaşındayken belimi sakatladım. Bel sakatlığından sonra yoga terapi ile ‘resmen’ tanışmış oldum.

İyi ki de sakatlanmışım 🙂 Banu’yla, diğer yoga terapi hocalarım ve sınıf arkadaşlarımla tanışma fırsatıymış meğer. Herkese sonsuz teşekkürler. Yoga terapi hayatın akışıyla ahenk için olmayı öğretiyor bence, gerektiğinde güçlü durmayı, gerektiğinde bırakmayı, eforla dinlenmek arasında dengeyi bulmayı. Bedenin zekasını geliştirirken, aklın da başına geliyor 🙂

Tavsiyem yoga terapiye başlamak için benim gibi sakatlanmayı bekleme :-))

Sınıf derslerine başladıktan sonra  ‘Niye çok zorlanmadan kendimi bu kadar iyi hissedebiliyorum?’ diye biraz merak edip derinleşmek isteyeceksin. O zaman da bir kurs ve inziva merakını giderir, ruhuna da iyi gelir. Banu Hoca bir tanedir, rol modelimdir an itibarıyla… Benim yolculuğum böyle, herkesin yolculuğu kendine. Hayatım yoga terapiden sonra güzelleşti sadece.

Sertaç Süslü

Banu Hoca’yla Yoga Terapi eğitimi sayesinde anatomiyi daha detaylı öğrenip kendi bedenimi daha farklı şekilde keşfettim.

İlk Hatha yogaya başladığımda bedenimin bana iyi gelmediğini söylediği hareketleri bu hareketin ‘şunlara faydası var’ dedikleri için kendimi zorlayarak yapmaya çalışmanın ne kadar yanlış olduğunu; aslında bedenimin bana söylediğinin benim için tek gerçek ve doğru olduğunu bir kere daha anladığım bir yolculuk oldu.

Evet yoga her yönden bize faydalı; fakat bedenini iyi tanıyıp her hareketin adaptasyonunu bilip bedenine doğru uyarlayabilirsen; aksi halde fayda sağlamaya çalışırken bedenine zarar veriyor haline gelebilirsin.

Yoga Terapi bana dengenin önemini daha da kavrattı, bedeni az çalıştırma; ama çok da çalıştırma, Hatha veya Yin Yoga tiplerini yapıyor ya da yaptırıyorsan Yoga Terapinin yumuşak hareketleriyle dengelemenin yoganın tadını daha da arttırdığını gördüm.

Kısaca benim için bu eğitim, hem aydınlanma hem de en güveneceğim yerin dış seslerden ziyade kendi bedenim, zihnim ve ruhumun gösterdiği yol olduğunu, her bedenin kendine özgü olduğunu anladığım bir süreç oldu.

Size yol gösteren aktarıcının size alan açması, kendi yolunuzda yürümenize izin vermesi, kısaca size ışık olması her şeyde olduğu gibi bu yolda da çok önemli, Banu hoca bu yolda deneyimiyle, tarzıyla ve kişiliğiyle size güvenle, rahat bir şekilde yürürken ışık olabilecek ender insanlardan biri

İrem Erden

Bilmediğim bir sürü şey öğrendim, bildiğim bir sürü şeyi idrak ettim.  ‘Az’ olanın içindeki ‘çok’ u, minimum içindeki maksimumu, sorunun içindeki cevabı ve kalıp dışı bakabilmeyi…En çok da hepimizin biricik olduğunu ve her ağrının, hastalığın, rahatsızlığın kendini keşif ve dönüştürme yolculuğunda bir hediye olduğunu..

İyi ki varsın Banu.. ve bu kesinlikle ‘it depends’ değil 😉

Günce Taşpınar

Yıllardır İstanbul keşmekeşinde oradan oraya koşanlardan, etrafımda olan bir çok şeyi fark etmeden yaşayanlardanım.

Bu eğitim ilk önce bana yeniden nefes almayı hatırlattı. Bu güne kadar aldığımı fark etmeyi unutmuş olduğum nefes şimdi istemli olarak gün içinde defalarca diyaframıma ulaşıyor. Yani nefes almaya vakit ayırır oldum. Bu eğitimin bana öğrettikleri çok değerli, çok şey öğrendim. Banu hocam sonsuz teşekkürler değerli öğretilerin için ve çok mutluyum bu eğitim sırasında  tanıdığım herkese de katkıları ve dostlukları için ayrıca teşekkür ederim.

Alev Öztürk

7 senedir aktif olarak yoga yapan ve yogayı çok seven ve hastalarıma öneren bir Nöroloji Uzmanıyım. Yogayı bu kadar sevmeme ve şifasına inanmakla birlikte devamlı sakatlıklar yaşıyordum. Yaşla beraber gelen sakatlığın gitmesi de uzun zaman aldığı için hem yoga pratiğim, hem de günlük yaşam aktivitelerim etkileniyordu. Yoga terapi eğitimim benim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Bir hekim olarak vücuduma hakkında pek çok şeyi bilmediğimi, bildiğim bazı şeyleri yanlış bildiğimi, kendimi sakatlamadan, zorlamadan ve  hırpalamadan yoga yapabileceğimi öğrendim. Vücudumu tanımadığım ve eklemlerimin birbiriyle olan ilişkisini dikkate almadığım için nasıl kolaylıkla sakatlanabildiğimi anladım. Yogadan zevk almak ve yararlanmak için plank yapmadan, nefes nefese kalmadan; minik ve ağır akan bir dere gibi kendi hızımda ve kendi ritmimde akmanın mümkün olduğunu gördüm. Nefesin ne kadar önemli olduğunu, her hareketimizi nasıl etkilediğini, doğru kullanılınca insanının dünyasını değiştirebildiğini anladım.

İnsan bedeni ile uğraşan herkesin bu eğitimi almasını şiddetle tavsiye ederim. Hem kendilerini, hem de hasta ve danışanlarını daha iyi tanımak, yol gösterebilmek ve şifa verebilmek için.

Bir eğitimde içerik elbette çok önemli. Ama eğitimi veren hoca çok daha önemli. Banu Çadırcı, benim için bilgisi, duruşu, alçak gönüllülüğü ve ışığı ile benim vizyonumu genişleten ve değiştiren, beni değiştiren bir hoca oldu. Minnettarım.

Dr. Banu Taşcı Fresko