Kendine Ait Bir Alan

Hepimiz kalabalıkların içinde yaşıyoruz. Sokaklar, gittiğimiz yerler hep kalabalık. Restoranda, kafede kalabalıktan uzakta masaya otursan bile birkaç saniye geçmeden sanki başka masa yokmuş gibi çevrendeki masalar hızla dolmaya başlıyor.

Zihin başka türlü kalabalık. Pek çok düşünce, ön yargı, koşullanmışlık, düşünce kalıpları, senaryo ne istersen var.

Bütün bu kalabalıkların içinde en önemli şey kendini besleyebilmek. Hele bu hızlı zamanlarda yaşarken. Yeniden şarj olabilmek. Yani kendine ait bir alan yaratmak. Kapılıp gitmeden kendi değerlerini ve önceliklerini hatırlamak için.

Çok sabırsızsan sadece içinden 10’a kadar say. Biraz sabırlıysan nefesine odaklanarak göbek deliğindeki hareketi izle. Kalabalıkların içinde ister çalışırken yap ister havaalanında yap.

Evde de böyle kendime ait bir alanım var. Evde en çok sahiplendiğim, beni besleyip geliştiren, kapılıp gitmeden önceliklerimi ve değerlerimi hiç bıkmadan bana hatırlatan özel bir alan.

İlk Ganesh geldi. Engelleri ortadan kaldıran, yol açan, yeni başlangıçlar için olmazsa olmaz Ganesh. Bir murti. Sonra bu pirinç murti renksiz görünmeye başladı ayrıca çok küçüktü. Canlı renklerde Ganesh fotoğrafı bulunca tam aradığımı buldum. Renkli ve neşeli Ganesh. Tam olduğu gibi. Tapınaklarda ilk Ganesh karşılar seni.

Sonra sunak gelişmeye başladı. Kendiliğinden oldu. Ganesh deyince babası Shiva olmazsa olmaz. Nataraj şeklinde o geldi. Shiva yok eder. Bir şeylerin başlaması için bazı şeylerin bitmesi gerekir. Elindekini bırakırsan yeni bir şey alırsın. Bütün felsefeler aynı şeyi söylüyor. Vipassana meditasyonunda aniçya. Her şey geçici ve değişiyor. Bıraktığın anda yenisi geliyor. Brahma ve Visnu da gelince tamamlandı. Visnu Lakshmi olarak geldi. Sağlık ve bereket tanrıçası.

Brahma, Visnu ve Shiva. Yaşam da böyle bir döngü değil mi? Başlar, devam eder ve sonlanır… Sonra yeni bir döngü başlar…

İşte beni besleyen yer kendime ait bu özel alan. Değer verdiğim şeyleri buraya koyarım.

Gayatri mantrayı söyleyerek mum yakmak benim için bir ritüel. Mumun ışığı, ateşi sayesinde bilgi aktarılır. O ateş sayesinde dönüşüm başlar.

Sunakta olmayan tanrı ve tanrıçaların da desteğini almak için doğu yönüne bakarak meditasyon yaparım.

Kendi yoga uygulamamı geliştirdiğim yer burası. Derslerde öğrettiğim akışların ortaya çıktığı yer burası. Banu olarak en iyi versiyonuma ulaşmayı araştırdığım yer burası.