Alan Yaratmak, Sukha, Alan Açmak ve Shunya – 4

Omurların arasındaki alan, yoga asanaları yaparken nefes alışla birlikte içimizde yarattığımız alan, asanalar sayesinde sıkışmış alanların rahatlaması, bedende daha fazla rahat alan, daha fazla sukha, kalpte alan, zihinde alan ve içerideki alan. Alan açabilme ve daha derindekini anlama Shiva ve akışkanlık Shakti. Mikro kozmos ve makro kozmos.

Eter, Akasa, alan, boşluk boğaz çakrasının elementi.

Boğaz çakrası iletişim ve ifadenin merkezi. Hani sözcüklerin, cümlelerin arasındaki sessizlik… Sözcüklerin karşımızdakine ulaşması için alan gerekiyor.

Bence bu kadar teori yerine meditasyona oturun ve boğaz çakrasına odaklanarak bu alanı fark etmeye başlayın.

Bedenin ne hissettiğini anlamak için alan açın. Nasıl bir duygu ortaya çıkacak bekleyin. Acı, öfke, kıskançlık, hüzün. Bu duyguyu bedende nerede hissettiğinizi fark edin sonra bu duygu geldiği gibi geçip gitsin. İlk oturuşunuzda ortaya çıkabilir veya biraz zaman alabilir. Duyguya izin vererek içinizdeki alanı hissedin.

İçerideki alan ve sonsuzluk.

Dışarıdaki boşluk ve sonsuzluk.

Boşluk, sonsuzluk yani Shunya. Aynen gökyüzü gibi engin, uçsuz bucaksız boşluk. Ay, güneş, yıldızlar birçok şeyi içine alsa da kendi özelliğini yitirmeyen sonsuzluk, boşluk.

Meditasyonda ortaya çıkan duyguyu ve onun getirdiği hisleri gözlemlemek için alan açın. Eter elementini temizlemek için boğaz bölgesine odaklanın. Ortaya ne çıkıyorsa gözlemleyin arınması için bazı hisleri boşluğa bazılarını sonsuzluğa bırakın. Bazı hisler sonsuzlukla birleşince huzur buluyor bazıları boşlukla birleşince.

Gerçekte bedende ne varsa eninde sonunda sonsuzlukla buluşacak.

Hiçlik ve sonsuzluk. Mutlak boşluktan ortaya çıkan sonsuzluk. Alan kavramını yitirdiğimiz anda gürültü ve karmaşa egemen oluyor. Sonsuzlukla buluşunca gerçek doğamızın farkına varmaya başlıyoruz. Ölümle birlikte elementlerin buluşması aynen böyle hissettirdi.

Her şey ne kadar basit ve birbiriyle bütün değil mi? Galiba biz anlamamakta ısrar ediyoruz ve zorlaştırıyoruz.

Omurların arasındaki alan, yoga asanaları yaparken nefes alışla birlikte içimizde yarattığımız alan, asanalar sayesinde sıkışmış alanların rahatlaması, bedende daha fazla rahat alan. Daha fazla sukha, alan açmak, kalpte alan açmak, zihinde alan açmak, içerideki alan, içerideki sonsuzluk, dışarıdaki boşluk, sonsuzluk.

Yol uzun bakalım daha neler çıkacak…