Alan Yaratmak, Sukha, Alan Açmak ve Shunya – 3

Omurların arasındaki alan, yoga asanaları yaparken nefes alışla birlikte içimizde yarattığımız alan, asanalar sayesinde sıkışmış alanların rahatlaması, bedende daha fazla rahat alan, daha fazla sukha, kalpte alan, zihinde alan ve içerideki alan. Alan açabilme ve daha derindekini anlama Shiva ve akışkanlık Shakti.

Mikro kozmos yani bizler ve makro kozmos yani evren her şey beş elementten oluşuyor: toprak, su, ateş, hava ve eter. Eter yani alan veya boşluk.

Ölümle birlikte bedendeki her bir element evrendeki elementlere karışıyor. Beden tamamen Prakrti ile birleşiyor. Eter elementi eterle, hava elementi havayla, ateş elementi ateşle, su elementi suyla ve toprak elementi toprakla. Elementler birleşiyor. Geriye kalan Purusa yani değişmez saf farkındalık. Yaşam tohumu (1) bir sonraki bedenlenmeyi bekliyor.

Sonsuzluk

Gary Kraftsow Yoga Terapist eğitiminin son modülünde bu elementlerin birleşmesini anlattı. Öncesinde eğitim dokümanlarından ölüme hazırlık konusunu işleyeceğimizi zaten biliyordum. Ama o gün aynen şöyle düşündüm ‘yok artık burada da mı?’ İttikçe gelir ya aynen öyle oldu. Sevdiklerin yaşlanmaya başladıkça ölümle daha farklı bir ilişki yaşamaya başlıyorsun. Hep etrafta oluyor sanki, kendini hissettiriyor. Çocuklarını kaybeden arkadaşlarımdan binlerce özür. Belki de ölümü sadece yaşlılara yakıştırıyoruz.

Eğitime giderken bu bölümde çevremizdekilere geçiş aşamasında nasıl yardımcı olabileceğimizi öğreniriz diye düşünüyordum. Kendimi öyle hazırlamıştım. İşin açıkçası kendimi hiç hesaba katmamıştım.

Eğitimde elementlerin birleşmesi üzerine bir meditasyon yaptık. Çok etkileyiciydi. Bu kadar uzaklaştırmaya çalıştığım bir konuya böylesine farklı bir yaklaşım. Sonsuzluk, boşluk ve hiçlik… Daha rahat anlaşılır ve aslında çok uzak veya farklı değil yaşamla iç içe ve yaşamla bütün…

Sonsuzluk hissi beni rahatlattı…

Gary 19 yaşında Krishnamacharya ve Desikachar ile çalışmaya başladığı ilk gün derste aynen şöyle söylemişler: ‘Yoga bizi ölüme hazırlıyor’. O yaşta bana söylenseydi tepkim ne olurdu diye düşündüm.

Hatırladıkça bütün öğrendiklerimin hem kendi hayrıma hem de bütünün hayrına olmasını diliyorum.

Şurası gerçek ki bu yaşam sonsuz değil ve zaman kısa. Yapabileceğimiz en iyi şey en üst versiyonumuza ulaşmak. Vakit kaybetmeden ve oyalanmadan kendimizi besleyip, geliştirmek, tabi ki büyümek ve dönüştürmek istediğimiz şeylerin üstünde çalışmak.

Gelecek bölümde kısa bir uygulama olacak…

(1) Yaşam tohumu tanımı Swami Abhedananda’nın Reenkarnasyon kitabından. Kaynak www.omyogamarket