Alan Yaratmak, Sukha, Alan Açmak ve Shunya – 2

Omurların arasındaki alan, yoga asanaları yaparken nefes alışla birlikte içimizde yarattığımız alan, asanalar sayesinde sıkışmış alanların rahatlaması, bedende daha fazla rahat alan, daha fazla sukha, kalpte alan, zihinde alan ve içerideki alan.

Artık sıra alan açmakta.

Bu arada yazının ilk bölümünde görsel olarak neden Shiva’yı seçtiğimi anlatmadım. Shiva farkındalığı Shakti ise enerji akışını temsil eder. Çevremizle olan ilişkilerimizde Shiva alan açabilme ve daha derindekini anlama arzusunu, Shakti ise sevgiyi kalpte tutabilme, enerji akışını ve akışkanlığı sağlar.

Konuşmaların arasında sessiz kalmak alan açar. Sözcüklerin arasındaki boşluk. Cümlemiz bittikten sonra karşımızdaki kişinin konuşmasını bekleyip, söyleyeceğimiz şeyi düşünmeden ve sözünü kesmeden sadece dinleyerek gerçekten düşündüklerini, hissettiklerini söylemesi için ona alan açmak. Varsayım ve koşullanmışlıkları bir kenara bırakarak sadece dinlemek. Sözcüklerin en derinindekini görmeye, anlamaya çalışmak. İşte Shiva… alan açabilme ve daha derindekini anlama arzusu…Shiva alan açtıkça enerji akıyor ve sevgi yeşermeye devam ediyor. Bu da akışkanlıktan başka bir şey değil. İşte Shakti…

Shiva – Shakti birbirini bütünlemeye devam ediyor.

Alan açtığında bir bakıyorsun kendini satranç tahtasının başına geçmiş satranç öğrenmeye çalışırken buluyorsun. Yılbaşı ağacına benzeyen şeyin aslında kale olduğunu öğreniveriyorsun. Alan açtığında kendini adını bile duymadığın bir yemeği birlikte yapmaya çalışırken buluyorsun ve bunlar olağanüstü mutluluk veriyor. Shiva alan açıyor, farkındalık getiriyor ve Shakti sayesinde her şey keyifle akıyor.

Alan açmak yoga hocaları için özellikle önemli. Her ne kadar ders esnasında sürekli konuşuyor olsak ta o sessiz kaldığımız zamanlarda öğrencinin kendi deneyimini yaşaması için alan açıyoruz.

Eğitim verirken öğrencilere deneyimlerini paylaşmaları için yeteri kadar alan açmazsam o eğitim eksik kalıyor. Alan açarsam birbirimizi besleyip karşılıklı öğreniyoruz.

Annemin eskiden ona fikrini sorduğum dönemlerde yaptığı da buydu. Annem alan açmak terimini filan bilmez ama biz konuşurken sadece dinleyip en sonunda sen ne istiyorsun diye sorardı. Önceleri soruya niye soruyla cevap verip net bir şey söylemiyor diye kızardım. Ama aslında yaptığı alan açmakmış. Kendi içimle bağlantıya geçmemi sağlıyormuş. Karşındaki kişi seni dinlediğinde sen de gerçekten içindekileri, kalbindekileri söylüyorsun. O senin konuşmana izin verdiği için kalbinin en derinindekini buluyorsun. Yine döndük dolaştık Shiva – Shakti. Daha derindekini anlama arzusu ve akışkanlık.

Bu sayede içimdekiler dışarıya çıkabildi. Teşekkür ederim.

Sen alan açmak için neler yapıyorsun? Nasıl alan açıyorsun? Sana nasıl alan açıyorlar? Paylaşsana 🙂