Krishnamacharya, Desikachar Yoga Geleneği… Gary Kraftsow… Viniyoga™…

O doğmamıştır, ölmez, bir şeyden olmamıştır ve hiçbir şeye dönüşmez. O doğmamıştır, daimidir, ölümsüzdür, ilktir. O beden ölse bile öldürülemez.

“Na jayate mriyate va kadacin
nayam bhutva bhavita va na bhuyaha
ajo nityaha sasvatoyam purano
na hanyate hanyamane sarire ”

Bhagavad Gita 2. Bölüm 20
Dost Kitabevi, Ekim 2001
Korhan Kaya

desikacharDesikachar, Krishnamacharya gibi modern yoganın babası olarak bilinen birinin oğlu olmasına rağmen mühendislik eğitiminden sonra babasından yoga eğitimi almaya başlamış.

Uzun süredir uyku problemi çeken yabancı bir öğrencinin sonunda rahat bir uyku uyuyabildiği ve uyku sorunu kalmadığı için babasına teşekkür etmek amacıyla Madras’taki evlerine gelmesiyle birlikte Desikachar yoganın iyileştirici özelliğini bir kez daha görür ve babası Krishnamacharya’nın yoga sanatını uygulamadaki ustalığından etkilenerek babasıyla birlikte çalışmaya başlar. Bu olay 1961 yılında olmuş.

Mühendislik kariyerini bırakan Desikachar babasının 1989’da ölümüne kadar onunla birlikte çalışır. 1976 yılında Madras’ta Krishnamacharya Yoga Mandiram’ı kurarak Krishnamacharya yoga geleneğinin daha yaygınlaşmasını sağlar.

Desikachar’ın yazdığı ‘The Heart of Yoga: Developing a Personal Practice’ yoga kitaplarımın arasında önemli bir yere sahip.

Desikachar her bir öğrenciyi ayrı gözlemleyerek o öğrencinin ihtiyacına uygun şekilde asana adaptasyonu konusunda öncüdür. Öğrenciyle çalışırken sadece asana kavramıyla kısıtlı kalmadan öğrencinin Ayurvedik yapısını ve enerji seviyesini de göz önünde bulundurur. Yoga pozlarını çöp adamlarla çizme sistemini de Desikachar geliştirmiştir. Bir Brahmin olan babasından öğrendiği yogayı mühendislik geçmişiyle birleştirerek açıklamaları daha sistematik ve analitik hale getirmiştir. Asana biyomekaniği gibi bir terim ancak bir mühendise yakışır.

Benim hocam Gary Kraftsow Desikachar ile 1974 yılında Hindistan’da çalışmaya başlamış. Gary Kraftsow Desikachar’ın kişiye özel yoga yaklaşımını alarak Viniyoga’yı geliştirmiştir.

Viniyoga™ farklılaştırmak, adapte etmek anlamına gelir. Asana form olarak değil sağladığı faydayla öne çıkar. Bacaklarının arkasındaki kasları rahat olan birisi sırtına ulaşmak için dizlerini kıvırarak poza girebilir. ‘Poz değil fonksiyon önemli’. Bunu anlayabilmek için bütün dergilerde gördüğümüz yoga fotoğraflarını ayıklamamız gerekiyor. Her birimizin anatomik özellikleri farklı ve tek bir poz yok.

Bizler için her nefes bir harekettir. Farkındalığı dikkate taşırız. Nefesle birlikte omurganın hareketi başlar ve omurganın hareketi kollara, bacaklara ve kafaya yansır. Nefes ve hareket birbirinin içine geçmiştir.

Desikachar’ın diğer öğrencileri arasında Leslie Kaminoff, Mirka Scalco Kraftsow, Paul Harvey ve daha pek çok değerli hoca bulunmaktadır.

Kaynaklar

www.yogacitynyc.com/#!Desikachar-Passes/c1m6q/57a84e740cf26bd009f3ea77
www.yogajournal.com/slideshow/10-tkv-desikachar-quotes/#5
www.yogastudies.org/cys-journal/tkv-desikachar/