Yoga Terapi Uzmanlaşma Programının Ardından

Ekim 2015’te başlayan 100 saatlik uzmanlaşma programı geçen hafta sonu Kaz Dağları Hızır Kamp’ta yaptığımız inzivayla tamamlandı.

Bir sonraki uzmanlaşma programına katılmak isterseniz 12 Kasım 2016’da Cihangir Yoga İstinye’de başlıyor

www.cihangiryoga.com/events/banu-cadirci-ile-yoga-terapi-ve-yoga-anatomisi-egitimi-100-saat/

ytya1607-2-04

İşte uzmanlaşma programına katılanların görüşleri

Yoga Terapide amacın ‘farkındalık öğretmek’, ‘farkındalık kazandırmak’ olduğunu öğrendim. Eğer bunu başarabilirsek, öğrenci bu farkındalığı yaşamının her alanına taşıyabilir ve bundan yararlanabilir.

Her ne kadar terapi amaçlı planlanmışsa da, Yoga Terapiyi herkese tavsiye ederim.

Çünkü: Yoga Terapi, nefes eşliğinde ve ritminde, akıcı, bedenin hoşlandığı tekrarların olduğu, yumuşak hareketlerden oluşuyor. Adeta lirik bir dans gibi. Böylece beden hırpalanmadan hareket ediyor, dokular oksijenleniyor ve kanlanıyor yani tamir oluyor. Bir o kadar da önemli olan, bunların yanı sıra zihnin sakinleşmesi: Nefesle ve tekrarlanan hareketlerle ilgilenen zihin, başını alıp düşüncelere dalamıyor, ders boyunca bedende, nefeste ve anda kalıyor… Hepimizin ihtiyacı olan şey bu değil mi?

Dere sesi ve cırcır böceği korosu eşliğinde birlikte ders dinledik, ders çalıştık, ders verdik, eğlendik, unutamayacağımız anılar edindik ve harika arkadaşlıklar kurduk. Doğanın büyüsünden mi acaba? Bence eğitimin başından beri, Banu hocanın, sakin, sade, esprileri ile güldüren, deneyimli, hep destekleyen, teşvik eden, doğal lider özelliği bizi böyle kaynaştırdı.

Evin Akyüz

ytya1607-2-02

İnziva bana yepyeni bir çok bilgi, candan güzel arkadaşlar kattı. Bol uygulamalı meditasyonla yoğun program Banu Hocamın ince esprili akıcı dersleriyle kahkahalı neşeli bir şekilde çok güzel geçti. Arkadaşlarımın yazdığı güzel duyguları bende yüreğimde hissettim yorgundum ama dinginlik ve huzur vardı içimde. Büyük şehirde koşuşturmayla yetiştiğimiz derslerde bedende nefeste kalmanın zorluğunu anladım. Yoga yapan ve öğreten herkes mutlaka yoga terapi bilmeli ki ne kendi bedenine ne başkasına zarar versin. Hepinize çok teşekkür ederim. sevgiler

Hatice Utan

ytya1607-2-03

Yoğun bir eğitim döneminin ardından neredeyse uçarak gittik Hızır Kampa. İstanbul’daki derslerde o kadar çok şey öğretti ki Banu Hoca, onun bu öğretme tutkusu karşısında tembellik yapamıyor insan ? Ve inzivada da işlenecek konular vardı, üstüne üstlük gruplar konularımıza göre ders anlatacaktık. Yani tatil gibi olmayacaktı bunu biliyordum ama her şeye değeceğini de biliyordum. Sonuçta öğrendiğimiz her şeyin yerli yerine oturmasını ve pekişmesini sağladı inziva.

Birbirinden güzel, yüreği açık, zihni açık 20 kadın bir araya gelmiş birlikte üretiyor ve paylaşıyor, zaman zaman dertleşiyordu. Daha güzel ne olabilirdi. Yanımızda gelen dertler, tasalar, stresler dere suyuna karışıp gitti.

Banu Hocam öğretme arzusuyla bizi motive ettiği gibi eğlenceli bir inziva geçirmemiz için de her şeyi yaptı. Paylaştığı ışık için sonsuz teşekkürler. Ve canım arkadaşlarım farklılıklarımız zenginliğimiz oldu hepinize varlığınız ve katkılarınız için teşekkürler.

Son olarak bu eğitime katılmayı düşünenler için: Eğitmenlik yapmanız gerekmiyor, kendi bedeninizi tanımak, sağlıklı bir ömür geçirmek ve her şeyden önce sağlıklı olan bedeninin bütünlüğünü nasıl koruyacağını öğrenmek istiyorsan bu eğitimi kaçırmayın. Banu Hocam ve onun yüreği de bonus:)

Evren Jülide Koç

ytya1607-2-05