Yeni Yıl için Sankalpa Belirleyin

Yaşam coşkunuzun azaldığını ve en derinle bağlantınızı yitirdiğinizi düşünüyorsanız hemen harekete geçme zamanı.

Sankalpa yani niyet, hedef veya yaşamımızdaki dharma. Yeni yıl kararlarına benzese de başlangıç noktası bırakmak istediğimiz alışkanlık değil. Sankalpa zihin ve bedenimizi bütünleştirmeye yardımcı olacak en derindeki arzularımızı ortaya çıkartmak. Sevgili hocam Gary Kraftsow bunu ‘gözlerdeki parıltı’ olarak tanımlıyor.

Sankalpa belirlerken belki şu soruları da cevaplamak isteyebilirsiniz:

  • Sizi en çok tatmin eden ne?
  • Bütün hissetmenizi sağlayan şey ne?
  • En büyük hayaliniz ne?
  • Enerji ve kaynaklarınızı nereye yönlendiriyorsunuz?
  • İstediğiniz şeye ulaşmak için gelecek 6 ay veya 1 yıl içinde neler yapmanız gerekiyor?

Sankalpa her ne kadar istek veya dilek gibi görünse de zihinde değil kalpte. Zaten içimizde var olan bir şey ama fark edip bizim çıkartmamızı bekliyor.

Gözlerimizi parlatacak en derindekinin ortaya çıkması için kendimizle bağlantıya geçmemiz gerekiyor. Enerji buraya akmaya başlayınca o da görünmeye başlıyor. Gerçekleşmesi için kararlılık gerekiyor. Ancak niyet belirleme sürecinin kendisi bile kararlılık aslında. Tapas yani içimizde yanan ateş. Akşam çok yorgunken bile matın üstüne çıkmamızı sağlayan tapas.

Sankalpa Sanskritçe bir kelime. Kalpa yemin ve san ise yüksek gerçeklikle bağlantıya geçmek demek. En derindeki değerlerimizi destekleyen şey yani kendi gerçek doğamız.

Ortaya çıkması için sessiz ve hareketsiz kalmak gerekiyor yani meditasyona oturmak. Ne çıkarsa yargılamadan ve suçlamadan sadece izlemek ve ne çıktıysa onun da altındakine bakmak. Eğer fazla kiloyla ilgili bir şeyler çıktıysa altındaki arzuya bakın.

Sankalpa belirlerken şimdiki zaman kullanın. Cümlenizde istiyorum veya yapacağım gibi dilek, rica kelimeleri olmasın. Sankalpa rica değil zaten doğamızda var olduğu için şimdiki zamanda olsun.

Sevgi üstüne çalışıyorsanız ‘Ben sevilen biriyim’ veya ‘Seviyor ve Seviliyorum’, değer duygusuyla çalışıyorsanız ‘Çevremdekilere değer veriyorum onlar da bana değer veriyor’ gibi olumlu, net, kısa ve şimdiki zamanda bir cümle belirleyin. Olumlama ile aynı gibi görünse de farklı. Olumlama yaparken altındakine bakmadan eksik olanı fark edip diliyoruz.

Sankalpa belirleme aşamaları

  • Meditasyona oturun ve eller kalbin önünde Namaste’de en derindekinin ortaya çıkması için niyet edin.
  • Kalbinizi dinlemeye ve ne varsa duymaya hazır olun.
  • Ne çıktıysa onunla kalın.
  • En derindeki arzuyu görerek enerjiyi buraya akıtmaya başlayın. Niyetinizi gerçekleştirmek için büyük bir öz güvenle gerekli adımları attığınızı ve niyetiniz gerçekleşince kendinizi nasıl hissettiğinizi imgeleyin.
  • Sankalpa belirleyince bunu üç kere sesli ve üç kere içinizden söyleyin.

Belki o an gelmeyecek. Sadece sabırla bekleyin; yemek yaparken, uykuya dalmak üzereyken veya savasana esnasında hiç beklemediğiniz an gelebilir. İlk başta daha kolayla başlayın ki başarının tadını alın. Matın üstüne her çıktığınızda veya meditasyona her oturduğunuzda belirlediğiniz Sankalpa’yı tekrarlayın. Sankalpa böyle güçleniyor: tekrar ve kararlılıkla.

Böylece Sankalpa zihne dönüşüm tohumlarını ekmeye başlıyor.

Belirlediğiniz bu Sankalpa ömrünü doldurunca aynı işlemleri tekrarlayarak yeni bir Sankalpa oluşturun.

Sankalpa belirleyerek herhangi eksik bir şeyi tamamlamaya veya yanlışı düzeltmeye çalışmıyoruz. Niyetimiz gerçekleşse de gerçekleşmese de gerçek doğamız aynı kalacak.

Her birimiz sahip olduğumuz bu özelliklerle zaten bir bütünüz, düzeltecek bir şey yok.