Fizyolojik Rahatsızlıklar için İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programının Ardından

2010 yılında başlayan uzmanlaşma programlarım aldığım eğitimlerle ve benimle birlikte gelişti ve İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlaşma Programına taşındı. Bundan sonrası için plan yapmadım zamana bırakıyorum.

Türkiye’de Fizyolojik Rahatsızlıklar alanında ilk defa bu kadar kapsamlı bir program düzenlendi. Önceden kaynaklardan veya Amerika’da tanıştığım kişilerden duyardım MS için Yoga veya Astım için Yoga gibi. Şimdi bu Türkiye’de gerçek oldu. Bunun için 4 yıldır devam eden eğitimimde beni besleyip sürekli gelişmeme yardımcı olduğu için sevgili hocam Gary Kraftsow’a minnettarım.

İstanbul’da 4 hafta sonu buluşması ve Kaz Dağları Hızır Kamp’ta 5 günlük inzivaya neler sığdırdık neler… İlk hafta sonu Modeller konusuyla başladık. Uzun süredir Ayurveda alanında çalışan Seda Kervanoğlu Ayurveda’ya giriş konusunda bir eğitim verdi.

fiz-04

Sonrasında Stres, Uyku Sorunları, Yorgunluk, MS ve Parkinson gibi Merkezi Sinir Sistemi Rahatsızlıkları, Sindirim Sistemi’nde Reflü, İritabl Bağırsak Sendromu, Kabızlık konularına bakıp Solunum Sisteminde Astım ve KOAH’ya baktık. Kalp Dolaşım Sisteminde yüksek ve düşük tansiyon, Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıklarından Romatoit Artrit, Lupus ve Alerjiler konularına baktık. Endokrin Sistemde Hipotiroit – Hipertiroit ve Tip 2 Diyabet konularına baktık.

Her konuya kısa bir bilgilendirme yaparak başladım. Yoga hocasının bilmesi kadar yeterli bilgi. Ayurveda Bakış Açısı ve daha sonra o konuda yoga stratejileriyle devam ettim.

Pek çok vaka çalışması yaptık.

Mutlaka duymuşsunuzdur tiroit az çalışırsa omuz duruşu ve balık pozu önerilir. Tabi olabilir ama başka asana yapılamaz mı veya asana içinde nefes adaptasyonu olmaz mı ya da meditasyon veya chanting nasıl olmalı? Peki mudra veya nyasa onlar neler olmalı? İşte bütün bu konuların üstünden geçtik. Yoga bir bütünse yaptığımız uygulama da bunların hepsini içeren bütünsel bir uygulama olmalı.

fiz-01

Eğitimde Yoga Terapi’ye başlayıp bu alanda ilerleme kararını veren 10 süper yoga hocası vardı. Aysun Akduran Levent, Berrin Çenberci, Deniz Bozok, Derya Söğüt, Erdoğan Yenice, Eser Aras, Hilal Bakkaloğlu, Mehtap Ünal, Özlem Bayram ve Yeşim Oral. Hepimizin yolu açık olsun:)

Bunu kaçırdıysanız sonraki eğitim Cihangir Yoga’da 2016 yılında gelin beklerim ?