Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi Uzmanlaşma Programının Ardından

Kasım 2014’de başlamış olan Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı’nı henüz tamamlamamış olsak da İstanbul’daki 4 hafta sonu buluşmasını bitirdik.

Geriye kalan Kaz Dağları Hızır Kamp’taki 17-24 Haziran tarihlerindeki inziva. Yani doğada geçireceğimiz yoğun bir 5 gün.

İlk kez 2010 yılında 18 saatlik bir workshopla başlayan bu eğitim benim gelişmemle birlikte gelişti ve genişledi. Şu an 100 saat Yoga Alliance onaylı sertifikayla veriyorum. İlk başladığım andan itibaren kendi gelişimime bakarsam geldiğim nokta beni tatmin ediyor ama daha çok şey öğrenmem gerektiğinin de farkındayım. O zamanlar Yoga Hocası ve Yoga Terapist arasındaki tanımı yeni öğrenmiş olsam da şu an Yoga Terapist olmaya hazırlanıyorum. Ağustos 2015’te Gary Kraftsow ile Viniyoga Yoga Terapist Hocalık Eğitimin son modülüne katılarak Yoga Terapist olacağım ?

Evet gerçekten şanslıyım. 1970’li yıllarda Krishnamacharya ve Desikachar ile çalışmaya başlamış olan ve Doğu ile Batı dünyasının bilgilerini birleştiren bir hocayla çalışıyorum. Gary Kraftsow ile eğitime başladığım 2011 yılından beri heyecanım ve öğrenme aşkım hep aynı.

Her eğitimde sanki bir bahar yağmurunda ıslanıyormuşum gibi öğrenmek istediğim tüm bilgiler sırayla geliyor.

Aldığım eğitimin kaynağına güveniyorum ve bu kadar sağlam kökleri olan bir yoga geleneğinde öğrenci olduğum için gerçekten çok şanslıyım.

Eğitimim 2011 yılından beri 6 ayda bir 12 günlük buluşmalarla ilerliyor. Arada mentorumla skype görüşmeleri, ev ödevlerinin ve farklı vaka çalışmalarının gözden geçirilmesi ve arada düzenlenen webinar’lar sayesinde yeni bilgilere ulaşmam. Yani anlayacağınız çok yoğun geçen 6 aylar.

Öğrendiğim bu bilgileri ve sistemi aynı özen ve dikkatle buradaki eğitimlerimde aktarıyorum. Şu ana kadar İstanbul Cihangir Yoga dışında Ankara, Kayseri ve İzmir’de de eğitim düzenledim. Yeni eğitimlerin duyurusunu da yapayım.

En yakın 12 Eylül hafta sonu Ankara’da başlayacağız. İlgileniyorsanız detaylar için şu linke bakın:  www.facebook.com/events/759721387458742/

İstanbul’daki eğitim ise Cihangir Yoga’da 10 Ekim 2015’te başlayacak.

İzmir’deki eğitim İzmir Yoga’da. www.facebook.com/events/628882733879589/

Kasım 2014’te başlayan eğitime katılan birkaç öğrenci görüşü aşağıda. Bütün görüşler benim için çok değerli.

‘Anatomi içeriği , asana uygulaması ve akışları ile Banu’nun rehberliği bütünleşiyor ve keyifli bir eğitim geciyorum. Eğitim sürecinin bende eğitmenlik vizyonu açtığını söyleyebilirim.. Fiziksel beden olarak ta kendimi daha iyi tanıdığım, bütünleştiğim bir süreci yaşıyorum ..teşekkür ederim Banu :)’

Sevda Topbaş

‘Yoga Terapi’nin “GÖZLEM” yönü beni çok etkiliyor. Herşeyden önce, kendi bedenimin, kendi nefesimin hiç görmediğim bilmediğim yönlerini keşfediyorum. Tüm bunlar olurken tıpkı bir laboratuarda çalışıyor gibi hissediyorum… Üstümüzde beyaz laboratuvar önlükleri yok ama, Banu’nun bedene ve bedende olup biten herşeye yaklaşımı öylesine duyarlı, araştırmacı ve detaylı ki insan ister istemez havaya giriyor. Ve artık ne zaman yoga matının üzerine çıksam içimde bir ses yükseliyor FORM DEĞİL FONKSİYON önemli… Yoga sitelerindeki, dergilerdeki pozlara girmek için bedenimi zorlamıyorum artık, “Ne ise O”, önemli olan o pozun bedenime şifası ne olacak, belki daha az eğilip bükülüyorum, belki dışardan yaptıklarım daha kolay görünüyor, hiç önemi yok, çünkü dışardan o çok basit görünen pozları nefesle bütünleştirince içimde neleri dönüştürdüğünü hissediyorum, yaşıyorum. Bir de en büyük kazancım “KURBAN Rolü”nden çıkmak oldu. Hayat akıp giderken hepimiz türlü çeşit yaralar alıyoruz, ama o yaralara takılmadan, o yaralara ağlayıp durmayı bırakıp, beyaz önlükleri takıp “hmmm burada ne var şimdi, ne yapılabilir?” diye yaklaşmayı öğrenmek eğitimin bonusu oldu benim için. Ders verdiğim sırada ise “ZARAR Verme” prensibi, dersi çok daha güvenli ve huzurlu bir ortam içinde sürdürmeme destek oluyor. Ama daha yenecek bin fırın ekmek var….Banu bir dize bakıp orada olup bitenleri, o dizin kalça ile ilişkisini, ayak tabanına etkisini, ayağın neresine basarsan dize ne oluyoru görebilirken ben onun onlarca şey gördüğü yerde sadece bir “diz kapağı” görebiliyorum. Umudum bir daha dünyaya geldiğimde o diz kapağının ardında olanları görebilmek :)’

Ayzen Atalay

‘Yoga Terapi’nin içindeki “zeka”dan çok etkilendim. Fark ettim ki, Yoga Terapi eğitmenliği aslında öğrenciyle birlikte meditasyon içinde çalışılan bir pratik. Yani aslında Yoga Terapi’de öğreten ve öğrenenin ötesine geçiliyor.

Eğitimin öğrenme, büyüme ve gelişme ihtiyaçlarımı en çok karşılayan bölümleri şunlar:

Gözlem ve farkındalığa her an ve her fırsatta vurgu yaparak içimdeki hocanın uyanmasına katkıda bulunuyorsun.

Anatomiyi çok işlevsel ve pratik bir şekilde öğretiyorsun.

Çok güzel video’lar sunuyor, detaylı bilgi içeren dokümanlar veriyorsun.

Bedenin farklı noktalarına ilişkin serileri yazılı olarak vermeni büyük bir hediye olarak kabul ediyorum.’

Deniz Spatar

Yoga Terapi Eğitimi benim için yogaya, hayata yeni bir bakış açısı getirdi. Herkesin rahat ettiği bir yer var, herkesin fayda aldığı bir yer var. Her poz için yoga mahkemesine çıkmak gerekse de, aslında çok özgür hareket alanı var. Gözlem kısmı da çok kıymetli. İnsan hem kendiyle, hem çevresiyle bağ kuruyor. Var olanı görmek, görebildiğin kadarıyla görmek ve onunla kalmak beraberinde kabulü de getiriyor. Bu benim için güzel bir hediye. Banu’ya, bu faydalı eğitimi bizlere gönülden sunduğu için çok teşekkür ederim.

Natali Çağlıyan

Hocalık yolculuğumda çoğu zaman farklı beden tipleriyle karşılaştığımda, yahut halihazırda çalıştığım öğrencilerde oluşan beden değişimlerinde kendimi yetersiz hissediyordum. Bu eğitim özellikle uygulamalı ilerleyişi, derin bilgi paylaşımı ile beden dinamiğini daha iyi kavrayabildiğim bir aşamaya ulaşmamı sağladı. Daha eğitim bitmeden Yoga Terapi dersleri vermeye başladım, çok olumlu geri dönüşler aldım. Bence her yoga hocasının alması gereken bir eğitim bu. Bu eğitimi Banu Hocamdan aldığım için ayrıca mutluyum, öğretme yöntemi, derin bilgisi, destekleyici tavrı beni çok besledi..

teşekkürler canım hocammmm ? Mehtap Yıldız