Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programının Ardından

50 saatlik Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı bir hafta sonu İstanbul buluşması ve 5 gün süreyle Asos’ta yaptığımız inzivayla tamamlandı.

İstanbul buluşmasında asana içerisinde nefes adaptasyonundan bahsettim. Asananın yapısına bağlı olarak nefesin dört bölümünden birini değiştiriyoruz. Nefes almak, nefes aldıktan sonra tutmak, nefes vermek ve nefes verdikten sonra tutmak. Yaratmak istediğimiz enerjetik etkiye bağlı olarak nefesin 4 bölümünden birini değiştiriyoruz. Ayrıca bu istediğimiz enerjetik etkiye günün saatlerine bakarak ta karar verebiliriz. Sabah saatlerinde daha fazla enerjiye yani Brmhana çalışmasına ihtiyacımız var ama gün sonunda beden kendini uykuya hazırlarken enerjinin sakinleşmesini istiyoruz ve Langhana çalışması yapıyoruz. Samana ise günün her saatinde yapılabilen dengeli bir çalışma. Derslerime katılıyorsanız bunları duble kahve ve adaçayı bölümü olarak tanımlıyorum. Ancak en önemli fark kahve uyaran olmasına rağmen burada uyaran yok. Kahve ve adaçayının etkisini kendimiz nefesle yaratıyoruz. Bazı kişilerde farklı olsa da kahve içince ilk başta uyanırız ama sonra beden ve zihin yorulduğunu daha çok hissetmeye başlar.

Bütün bunlar parasempatik ve sempatik sistemin dengelenmesiyle ilgili. Yani daha basit anlatımla ne kadar stres altında kalırsak bedenin aynı derecede gevşemesi gerekir. Katıldığınız derslerden hatırlayın ders başında farklı akışlar belki zor pozlar yapsanız da dersin sonuna doğru pozlar daha yumuşar ve beden son dinlenmeye hazırlanır.

5 günlük Asos bölümünde nefes alıp vermenin tadı bir başkaydı. Oradaki ilk günümüzde hepimizin zihni tamamen açılmıştı. Ben neredeyse her an anlatmaya hazır hale gelmiştim, katılanlar da her an almaya hazır. Zihin tamamen berrak ve açıktı. İşte bu açık zihinle farklı nefes çalışmalarına hazırlayan çok çeşitli asana uygulamaları yaptık.

Asana içinde nefes adaptasyonu Viniyoga geleneğine özel.

Nefes çalışmalarının sayısız faydası var: duygusal dalgalanmaları dengelemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, zihnin engellerini ortadan kaldırarak zihnin ışığını ortaya çıkarmak. Hatta bununla ilgili bir sutra da var. Yoga Sutra II.52. ‘Kadim hocalar zihnin ışığını kapatan engelleri ortadan kaldırmak için nefes tekniklerini nasıl kullanacaklarını biliyorlardı.’ Desikachar ve Gary Kraftsow’un yorumuyla yazdım.

Bu eğitimi kaçırdıysanız bir sonrakini bekleyin. 2016 bahar aylarında açabiliriz. Yoga hocası olmanıza gerek yok nefesle ilgileniyorsanız gelin. Yeni eğitim tarihleri için hem Cihangir Yoga web sitesini (www.cihangiryoga.com) hem de benim web sitemi takip edin.

Aşağıdaki nilüfer havuzu hepimizin en sevdiği köşelerden biri oldu. Hem çalışmalar hem fotoğraf çektirmek için ?

sfa-01

Eğitimle ilgili daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz linke tıklayın. www.facebook.com/events/1519575111627541/

sfa-02-c

I just joined the 50 hours breathing in Yoga Asanas Teaching Training Program with Banu Cadirci. Wonderful course! I would like to say that I really enjoyed the course, developed my own yoga dramatically and learned so much about how to use breathing in asanas and how to teach and share it with my own students. I liked that we did lots of different types of breathing teaching technique.

Banu taught in a lovely manner and gave us the encouragement we needed.I would recommend it to anyone considering learning more about breathing techniques and how to teach it.

Derya Özyaman

Eğitim boyunca aldığımız bilgiler ki; nefessiz yaşayamayacağımızı her ne kadar bilsek de nefesle şifa almamız ve öğrencilerimizi şifa vermemiz için paha biçilmezdi.

Ve bu bilgileri bizimle paylasan sen sevgili Banu; duruşunla, bildiklerini aktarışınla, verdiğin stressiz, sakin, doyurucu derslerinle bir kez daha iyi ki bu eğitime katmışım diye düşündürdü beni. Tekrar çok teşekkür ediyorum; eğitim için, yoga ile olan yolculuğumdaki katkıların için…

Ve sizler; sevgili Derya, İlknur, Serçin ve Sevgi iyi ki sizlerle paylaştım bu eğitimi…

Berrin Çenberci