Viniyoga™ 2018-10-19T08:36:42+00:00

Viniyoga™

Gary Kraftsow

Mirka Scalco Kraftsow

‘Viniyoga™ asana, Pranayama, meditasyon, mantra ve ritüellerden yararlanarak yoga uygulaması geliştirmek için bir yöntem. Bu sayede sağlıklı kalmak, kendi potansiyelimizi en iyi şekilde kullanarak daha verimli olmak ve kendimizi gerçekleştirmek için ilham aramamızı önerir.’
Gary Kraftsow

Yoga öncelikle bir farkındalık çalışması. Bunun için kendi nefesimizi kullanıyoruz. Nefes ve hareket birleşmeye başlayınca zihin buna uyum sağlamaya başlıyor. Nefes ve bedende alan açılmaya başladıkça zihinde de alan açılıyor.

Viniyoga™ ile ilk tanışmam 2009 yılına dayanıyor. Nefes ve hareketin iç içe geçmesi, alışılmış asana formunun herkese uygun olduğu kavramının bir kenara bırakılarak çeşitli adaptasyonlarla belirli formun bedenin ihtiyaçlarına yönelik adapte edilmesi ve bütün bunların Krishnamacharya ve Desikachar gibi güçlü bir yoga geleneğine dayanması beni Viniyoga™ geleneğine sıkı sıkıya bağladı.

Viniyoga™ Sanskritçe farklılaştırmak ve adapte etmek demek. Nefes ve hareket birbirine bağlanmaya başladıkça, kendi ihtiyacımıza uygun adaptasyonlarla birlikte kendini keşfetme ve dönüşüm süreci başlar.

Yoga uygulaması öğrencinin kendi en iyi versiyonuna ulaşması yani herkesin yapabileceğinin en iyisini ortaya çıkarmaktır. O kişinin mevcut durumundan yola çıkarak ve kişisel potansiyelini anlayarak ona uygun hedef ve araçlar sunarız. Herkes nasıl birbirinden farklıysa yoga uygulaması da farklı olmalıdır. İşte bu da kendi yogamızla tanışmamız demek.

Viniyoga™ geleneği güney Hindistanlı yogi ve bilge Nathamuni’nin öğretilerine dayanır. Kaynağı Yoga Rahasya’dır. Nathamuni biz geliştikçe yoga uygulamamızın değişmesi gerektiğini vurgular. Bu öğretiler Krishnamacharya ve oğlu Desikachar’a kadar uzanır. Onlar da benim sevgili hocam Gary Kraftsow’u eğitmiştir.